Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej
Stowarzyszenie Architektów Polskich
Urszula Zambrzycka-RzendkowskaMarian Stanisław PietrzakJaromir Kazimierz TarabułaHalina Tarsa-ChylińskaZygmunt LutomskiAleksander LeszczyńskiAndrzej Tomasz WolffWojciech MarcinkowskiRafał JaśkowiecWacław PisiewiczZbigniew BonickiAdam HahnWaldemar Marek DomagałaZbigniew FilipowMieczysław PiprekStanisław NiczewskiWłodzimierz StaniszewskiZasław Stanisław MalickiAlicja MamontHenryk CzyżewskiWiesław Romuald DrzewieckiBronisław Leopold MeksZygmunt KozdrowiczJan Emil MucharskiWitold Edward Kazimierz KłębkowskiJerzy Stefan WoyzbunEdward UsakiewiczHieronim CichyIreneusz DubickiStanisław Marek CiechanowskiTadeusz Florentyn ĆwierdzińskiAntoni Stefan KąsinowskiZbigniew PochwałaAndrzej Wojciech CzarniakAntoni RoguckiZbigniew Piotr Aleksander Paweł PinińskiZdzisław BylinaMieczysław PopielAndrzej Michał MarkowskiHenryk DrzewieckiKrystyna Maria BieńAndrzej Maria Stanisław SierakowskiKrzysztof KasperskiKrzysztof WizaJacek Rzadkosz
In memoriam - Pamięci Architektów Polskich
Aleksandra Janina Augustyniak
Członek Stowarzyszenia Architektów Polskich

arch. Aleksandra Janina Augustyniak

* 04.01.1934, Dębogóra

† 30.07.2005, Kołobrzeg

Aleksandra Janina Augustyniak - architekt, urbanistka.
Członek SARP O. Koszalin (od 1976).
Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej (1959).

Od roku 1959 związana z Kołobrzegiem. Pracownik Biura Odbudowy Kołobrzegu, Biura Planowania Przestrzennego, Urzędu Miejskiego w Kołobrzegu. Architekt Miejski Kołobrzegu (1963, 1987-91).

Pochowana na Cmentarzu Komunalnym w Kołobrzegu.

 

WSPOMNIENIE

Trudno nam pogodzić się z Nieodwracalnym. Jeszcze niedawno była wśród nas, przecież dopiero co, ktoś z Nią rozmawiał na ulicy "... tak ładnie wyglądała, zupełnie nie na swoje lata".... A jednak... Janka odeszła....
Zaczęła pracę w Kołobrzegu w czerwcu albo lipcu 1959 roku. Kołobrzeg był jeszcze morzem ruin. Przyjechała tu zaraz po studiach na wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej, wraz z mężem, pełna zapału i pewności, że tu, na tym pobojowisku, będzie miasto i że ona, wraz z grupą zapaleńców Jej podobnym, dźwignie to miasto z popiołów. Ten zapał i pasja były w niej całe życie.
Mając ogromne wyczucie przestrzeni i estetyki, przez wiele lat pełniła funkcję urbanisty w Biurze Odbudowy Kołobrzegu. W 1963 roku i w latach 1987-1991 pełniła funkcję Architekta Miejskiego.
Była architektem walczącym; niezależna, jasno i odważnie formułująca swoje merytoryczne stanowisko, budząc w różnych gremiach opór czy kontrowersje, nie poddawała się w obronie spraw słusznych. Jej postawie i działaniom Kołobrzeg zawdzięcza swój prawidłowy kształt urbanistyczny w zasadniczych fragmentach miasta. Dzięki jej odwadze i determinacji uniknięto wielu błędnych zamierzeń inwestycyjnych.
Przy tym była osobą wyjątkowo skromną, nie zabiegającą o zaszczyty. Zawsze bardzo życzliwa ludziom; starała się pomóc w każdej sprawie, przeżywała głęboko piętrzące się trudności, utożsamiając się z osobą po drugiej stronie biurka, bo dla Niej były to przede wszystkim trudne sprawy ludzkie.
To nieprawda, że nie ma ludzi niezastąpionych. Ona jest.

Danuta Szymańska

 

 

Galeria:

Nagrobek Janiny Augustyniak na cmentarzu w Kołobrzegu; fot.: Marek Perepeczo

Źródła:

  • fot.: archiwum SARP O. Koszalin
Udostępnij na:
Biogram dodano: 03.12.2011 | Aktualizacja: 30.07.2019, 00:38:25 | Wyświetleń od 01.01.2018 r.: 1351