Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej
Stowarzyszenie Architektów Polskich
Edwin KorpalStanisław Adam PilutJan PrzewłockiJerzy ŻmijowskiHalina Tarsa-ChylińskaWojciech BajdorHenryk Klemens KryśJacek BurczynBarbara PłatkowskaAndrzej Tomasz WolffMarian MajkowskiJanusz WojciechowskiAleksandra HubertMarek S. BieniewskiMaciej HyłaJan ZdanowiczRoman DymekEmil KaliskiStefan KwileckiJerzy OssowiczJan BajdaZbigniew KortasMichał WędziagolskiWładysław WoźniakJan Andrzej BogusławskiEmanuel MaciejewskiBolesław GągalskiAndrzej BalachowskiBarbara KulikowskaEdmund MałachowiczDanuta HahnWojciech MadeyskiJuliusz ŻórawskiMarian SkałkowskiBogna Jakuszko-KlimczewskaJózef SzostakiewiczTadeusz Andrzej BroniewskiRyszard ĆwiklińskiWitold SzolginiaAndrzej ŁuczkowskiPiotr NamysłJanusz KowalskiHalina Kalicińska-ThiemeWojciech OrlikMaria Lilien-Czarnecka
In memoriam - Pamięci Architektów Polskich
Aleksandra Janina Augustyniak
Członek Stowarzyszenia Architektów Polskich

arch. Aleksandra Janina Augustyniak

* 04.01.1934, Dębogóra

† 30.07.2005, Kołobrzeg

Aleksandra Janina Augustyniak - architekt, urbanistka.
Członek SARP O. Koszalin (od 1976).
Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej (1959).

Od roku 1959 związana z Kołobrzegiem. Pracownik Biura Odbudowy Kołobrzegu, Biura Planowania Przestrzennego, Urzędu Miejskiego w Kołobrzegu. Architekt Miejski Kołobrzegu (1963, 1987-91).

Pochowana na Cmentarzu Komunalnym w Kołobrzegu.

 

WSPOMNIENIE

Trudno nam pogodzić się z Nieodwracalnym. Jeszcze niedawno była wśród nas, przecież dopiero co, ktoś z Nią rozmawiał na ulicy "... tak ładnie wyglądała, zupełnie nie na swoje lata".... A jednak... Janka odeszła....
Zaczęła pracę w Kołobrzegu w czerwcu albo lipcu 1959 roku. Kołobrzeg był jeszcze morzem ruin. Przyjechała tu zaraz po studiach na wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej, wraz z mężem, pełna zapału i pewności, że tu, na tym pobojowisku, będzie miasto i że ona, wraz z grupą zapaleńców Jej podobnym, dźwignie to miasto z popiołów. Ten zapał i pasja były w niej całe życie.
Mając ogromne wyczucie przestrzeni i estetyki, przez wiele lat pełniła funkcję urbanisty w Biurze Odbudowy Kołobrzegu. W 1963 roku i w latach 1987-1991 pełniła funkcję Architekta Miejskiego.
Była architektem walczącym; niezależna, jasno i odważnie formułująca swoje merytoryczne stanowisko, budząc w różnych gremiach opór czy kontrowersje, nie poddawała się w obronie spraw słusznych. Jej postawie i działaniom Kołobrzeg zawdzięcza swój prawidłowy kształt urbanistyczny w zasadniczych fragmentach miasta. Dzięki jej odwadze i determinacji uniknięto wielu błędnych zamierzeń inwestycyjnych.
Przy tym była osobą wyjątkowo skromną, nie zabiegającą o zaszczyty. Zawsze bardzo życzliwa ludziom; starała się pomóc w każdej sprawie, przeżywała głęboko piętrzące się trudności, utożsamiając się z osobą po drugiej stronie biurka, bo dla Niej były to przede wszystkim trudne sprawy ludzkie.
To nieprawda, że nie ma ludzi niezastąpionych. Ona jest.

Danuta Szymańska

 

 

Źródła:

  • fot.: archiwum SARP O. Koszalin
Udostępnij na:
Biogram dodano: 03.12.2011 | Aktualizacja: 30.07.2016, 00:11:41