Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej
Stowarzyszenie Architektów Polskich
Janusz KirszakTadeusz LechickiJanusz Wiesław KaczyńskiEugeniusz AjewskiWacław ChmielewskiTadeusz Jan BorsaStanisław RaczkowskiTeresa TyszyńskaHenryk PyckaRobert TauszyńskiJerzy BrandysiewiczZbigniew Józef MalinowskiZofia Maria CydzikStanisław MajkaJacek KardaszewskiWładysław CzarneckiFranciszek KocimskiJózef SigalinTadeusz ŁagiewskiOskar GórnyWładysław GrabskiZygmunt LewańskiMaciej Tadeusz ChrzanowskiJerzy RomańskiTadeusz GaborWiesław NowakJacek Antoni MichalskiCzesław BoratyńskiWiktor Mariusz Prus-WiśniewskiMarian BronikowskiUrszula ŻbikowskaJózef MachHenryk SzołdraJadwiga Grabowska-HawrylakAndrzej PawłowskiAnna Derecka-BarszczyńskaRoman BielskiTeresa Maria Kłębkowska-ReńskaZygmunt Tomasz BiernackiFranciszek PasławskiWłodzimierz MuchaWładysław JabłońskiKrzysztof WizaLeon KopkowiczJanusz Patrycjusz Wiesław Warunkiewicz
In memoriam - Pamięci Architektów Polskich
Andrzej Adam Fabierkiewicz
Członek Izby Architektów Rzeczypospolitej Polskiej
Członek Stowarzyszenia Architektów Polskich

arch. Andrzej Adam Fabierkiewicz

* 15.06.1937, Warszawa

† 28.08.2017, Warszawa

Andrzej Adam Fabierkiewicz - architekt, urbanista, wykładowca akademicki.
​Członek O. Warszawskiego SARP. Członek Mazowieckiej Okręgowej Izby Architektów RP.
Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej (1963). Status architekta twórcy (1984).

Autor m.in.:
- plan szczegółowy i rewaloryzacji miasta Reszel - współautorzy: Maciej Ciborowski, Jerzy Grochulski - Nagroda III stopnia Ministra Administracji i Gospodarki Przestrzennej (1985);
- dom wielorodzinny, Al. Wilanowska 206, Warszawa (1994-96) - współautorzy: Marek Kotowski, Mirosław Orzechowski, współpraca Krzysztof Osikowski;
- kościół pw. św. Tomasza Apostoła, ul. Dereniowa 12, Warszawa (1995-2006) - współautor Stanisław Stefanowicz.

Konkursy m.in.:
- na projekt dworca PKS we Wrocławiu (1965) - współautorzy: Bartłomiej Biełyszew, Nikander Jakubowski, Zbigniew Pawłowski - wyróżnienie I stopnia równorzędne;
- na projekt urbanistyczno-architektoniczny budynku administracyjnego Polskich Linii Oceanicznych przy placu Gorkiego oraz jego otoczenia w Gdańsku (1967) - współautorzy: Wojciech Karpiński, Jerzy Waszkiewicz - wyróżnienie III stopnia równorzędne;
- na projekt architektoniczno-urbanistyczny rozbudowy Politechniki Gdańskiej (1969) - współautorzy: Iwona Kowerska, W. Karpiński, Andrzej Krzesiński, J. Waszkiewicz, Krzysztof Pasternak, Marek Młodecki - wyróżnienie II stopnia równorzędne;
- na opracowanie systemu budownictwa jednorodzinnego realizowaną metodą tradycyjną udoskonaloną (1969) - współpraca - autorzy: Jerzy Pluta, Zdzisław Jońca, Irmina Osińska, Jacek Jedynak; współpraca: Andrzej Fabierkiewicz, Janina Morska, Jerzy Kościuk, Andrzej Sikorski - wyróżnienie równorzędne;
- na projekt rozwiązania architektoniczno-urbanistycznego obszaru Głównego Miasta Gdańska (1970) - współautorzy: Marek Świerczyński, Jan Boguszewski, Ewa Taras, Konrad Chmielewski - wyróżnienie II stopnia równorzędne;
- na projekt gmachu Teatru Muzycznego w Krakowie (1972) - współautorzy: Marek Świerczyński, Ewa Taras, Tomasz Ciołek, Stefan Kuryłłowicz - III wyróżnienie równorzędne;
- na plan szczegółowy zagospodarowania przestrzennego zespołu mieszkaniowego "Ursynów Południowy" w Warszawie (1972) - współautor Ewa Sander-Kysiak - nagroda;
- na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej Teatru Wielkiego, Opery i Baletu w Gdańsku (1974) - współautorzy: Piotr Jankowski, Krystyna Mikucka-Jagiełło, S. Stefanowicz, M. Świerczyński, Jacek Frelek - wyróżnienie II stopnia równorzędne.
- na zagospodarowanie wschodniej dzielnicy mieszkaniowej w Zielonej Górze (1975) - współautorzy: P. Jankowski, S. Stefanowicz; współpraca: Jacek Kuszner, E. Sander-Kysiak - III nagroda;
- na koncepcję programowo-przestrzenną Centrum Usługowego Natolin w Warszawie (1977) - współautorzy: P. Jankowski, Witold Orzechowski, Andrzej Zdrodowski - wyróżnienie II stopnia równorzędne;
- na Prawobrzeżne Centrum Warszawy (Port Praski) w Warszawie (1994) - wyróżnienie;
- na koncepcję architektoniczną komunalnej wielorodzinnej zabudowy mieszkaniowej na działce przy ulicy M. Ossowskiego w Warszawie (2006) - współautorzy: Artur Abramczyk, Paweł Pulchny, Witold Zemła - IV nagroda.

Członek ZO SARP (1982-83). Wiceprezes ZO SARP (1983-87).

Odznaczenia m.in.: Brązowa Odznaka SARP (1984), Srebrna Odznaka SARP (1988), Złota Odznaka SARP (2012).

Pochowany na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie (5.09.2017).

 

 

Galeria:

Kościół pw. św. Tomasza Apostoła w Warszawie; fot.: Adrian Grycuk, https://pl.wikipedia.org/wiki/Ko%C5%9Bci%C3%B3%C5%82_%C5%9Bw._Tomasza_Aposto%C5%82a_w_Warszawie#/media/File:Kosciol_sw._Tomasza_Apostola_w_Warszawie.JPG (dostęp 29.08.2017)

Źródła:

Udostępnij na:
Biogram dodano: 29.08.2017 | Aktualizacja: 28.08.2020, 00:19:29 | Wyświetleń od 01.01.2018 r.: 1937