Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej
Stowarzyszenie Architektów Polskich
Stefan Marian KuryłowiczKalikst Apoloniusz CzakowWaldemar Piotr SobolewskiTadeusz Zygmunt KunowskiWalerian Wacław WierzchowskiRyszard Jerzy MillerKrystyna Janina Wincenta RóżyskaAleksander ZiemkowskiKazimierz BrzuszkiewiczZygmunt LitwinowiczMieczysław Jerzy KuzmaPiotr MazurGrzegorz FigielJózef Tadeusz KędzierskiWładysław RaubiszkoJan Andrzej BogusławskiPiotr KowalskiIwona Ewa Kozak-GłowackaAnna Chojecka-GoetzLeszek SkibińskiZygmunt Jarosław SieniawskiBohdan Jan GuerquinRyszard Edward SemkaJuliusz Remigiusz PrandeckiWiktor BalloghAndrzej Jan GlazerStefan Teofil SawickiWitold KowalskiJerzy GelbardZbigniew Zygmunt WardzałaStefan Marian Władysław ŻeleńskiJerzy SiennickiJózef Marian SzostakAleksander CharłampowiczBernard CoftaLudwik WojtyczkoFranciszek Krzywda-PolkowskiJerzy Tadeusz SkrzypczakZbigniew Błażej KlaweZdzisława Kazimiera PaczosińskaMałgorzata ChrabąszczMarcin Wojciech JeziorskiFlorian Jan GrzybowskiWładysław WszołekKrzysztof Stanisław Wiza
In memoriam - Pamięci Architektów Polskich
Andrzej Adam Fabierkiewicz
Członek Izby Architektów Rzeczypospolitej Polskiej
Członek Stowarzyszenia Architektów Polskich

arch. Andrzej Adam Fabierkiewicz

* 15.06.1937, Warszawa

† 28.08.2017, Warszawa

Andrzej Adam Fabierkiewicz - architekt, urbanista, wykładowca akademicki.
​Członek O. Warszawskiego SARP. Członek Mazowieckiej Okręgowej Izby Architektów RP.
Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej (1963). Status architekta twórcy (1984).

Autor m.in.:
- osiedle Ursynów Południowy - współautorzy: Jacek Kuszner, Stanisław Stefanowicz;
- plan szczegółowy i rewaloryzacji miasta Reszel - współautorzy: Maciej Ciborowski, Jerzy Grochulski - Nagroda III stopnia Ministra Administracji i Gospodarki Przestrzennej (1985);
- dom wielorodzinny, Al. Wilanowska 206, Warszawa (1994-96) - współautorzy: Marek Kotowski, Mirosław Orzechowski; współpraca Krzysztof Osikowicz;
- kościół pw. św. Tomasza Apostoła, ul. Dereniowa 12, Warszawa (1995-2006) - współautor S. Stefanowicz.

Konkursy m.in.:
- na projekt dworca PKS we Wrocławiu (1965) - współautorzy: Bartłomiej Biełyszew, Nikander Jakubowski, Zbigniew Pawłowski - wyróżnienie I stopnia równorzędne;
- na projekt urbanistyczno-architektoniczny budynku administracyjnego Polskich Linii Oceanicznych przy placu Gorkiego oraz jego otoczenia w Gdańsku (1967) - współautorzy: Wojciech Karpiński, Jerzy Waszkiewicz - wyróżnienie III stopnia równorzędne;
- na projekt architektoniczno-urbanistyczny rozbudowy Politechniki Gdańskiej (1969) - współautorzy: Iwona Kowerska, W. Karpiński, Andrzej Krzesiński, J. Waszkiewicz, Krzysztof Pasternak, Marek Młodecki - wyróżnienie II stopnia równorzędne;
- na opracowanie systemu budownictwa jednorodzinnego realizowaną metodą tradycyjną udoskonaloną (1969) - współpraca - autorzy: Jerzy Pluta, Zdzisław Jońca, Irmina Osińska, Jacek Jedynak; współpraca: Andrzej Fabierkiewicz, Janina Morska, Jerzy Kościuk, Andrzej Sikorski - wyróżnienie równorzędne;
- na projekt rozwiązania architektoniczno-urbanistycznego obszaru Głównego Miasta Gdańska (1970) - współautorzy: Marek Świerczyński, Jan Boguszewski, Ewa Taras, Konrad Chmielewski - wyróżnienie II stopnia równorzędne;
- na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej części śródmiejskiej m. Szczecina tzw. Osi Odrzańskiej (1971) - współautorzy: M. Świerczyński, Tomasz Ciołek, Stefan Kuryłłowicz; współpraca: Marek Eibel, Ryszard Szczęsny, Stanisław Szaniawski - III nagroda równorzędna;
- na projekt gmachu Teatru Muzycznego w Krakowie (1972) - współautorzy: M. Świerczyński, Ewa Taras, T. Ciołek, S. Kuryłłowicz - III wyróżnienie równorzędne;
- na plan szczegółowy zagospodarowania przestrzennego zespołu mieszkaniowego "Ursynów Południowy" w Warszawie (1972) - współautor Ewa Sander-Kysiak - nagroda;
- na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej Teatru Wielkiego, Opery i Baletu w Gdańsku (1974) - współautorzy: Piotr Jankowski, Krystyna Mikucka-Jagiełło, S. Stefanowicz, M. Świerczyński, Jacek Frelek - wyróżnienie II stopnia równorzędne.
- na zagospodarowanie wschodniej dzielnicy mieszkaniowej w Zielonej Górze (1975) - współautorzy: P. Jankowski, S. Stefanowicz; współpraca: J. Kuszner, E. Sander-Kysiak - III nagroda;
- na koncepcję programowo-przestrzenną Centrum Usługowego Natolin w Warszawie (1977) - współautorzy: P. Jankowski, Witold Orzechowski, Andrzej Zdrodowski - wyróżnienie II stopnia równorzędne;
- na Prawobrzeżne Centrum Warszawy (Port Praski) w Warszawie (1994) - wyróżnienie;
- na koncepcję architektoniczną komunalnej wielorodzinnej zabudowy mieszkaniowej na działce przy ulicy M. Ossowskiego w Warszawie (2006) - współautorzy: Artur Abramczyk, Paweł Pulchny, Witold Zemła - IV nagroda.

Członek ZO SARP (1982-83). Wiceprezes ZO SARP (1983-87).

Odznaczenia m.in.: Brązowa Odznaka SARP (1984), Srebrna Odznaka SARP (1988), Złota Odznaka SARP (2012).

Pochowany na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie (5.09.2017).

 

 

Galeria:

Kościół pw. św. Tomasza Apostoła w Warszawie; fot.: Adrian Grycuk, https://pl.wikipedia.org/wiki/Ko%C5%9Bci%C3%B3%C5%82_%C5%9Bw._Tomasza_Aposto%C5%82a_w_Warszawie#/media/File:Kosciol_sw._Tomasza_Apostola_w_Warszawie.JPG (dostęp 29.08.2017)

Źródła:

Udostępnij na:
Biogram dodano: 29.08.2017 | Aktualizacja: 28.08.2021, 00:11:12 | Wyświetleń od 01.01.2018 r.: 2337