Urodzili się:
Zmarli:
Andrzej Maria Rzymkowski - architekt, wykładowca akademicki.
Członek SARP O. Koszalin.
Absolwent Wydziału Architektonicznego Politechniki Lwowskiej (1939). Doktor nauk technicznych (1950). Doktor habilitowany. Profesor nadzwyczajny (1954). Profesor zwyczajny (1965).
Podjął pracę jako architekt miejski w Katowicach, ale wkrótce (po wybuchu wojny) powrócił do Krakowa i pracował w budownictwie. Od 1945 był wykładowcą krakowskich uczelni - Akademii Górniczo-Hutniczej (w Katedrze Projektowania Architektury w Regionie na Wydziale Politechnicznym) i Uniwersytetu Jagiellońskiego (prowadził zajęcia z budownictwa wiejskiego na Wydziale Rolnym i Wydziale Leśnym). W 1950 na Politechnice Warszawskiej obronił pracę doktorską Planowanie osiedli wiejskich w terenach górskich. W latach 1952-1953 był profesorem Politechniki Wrocławskiej i kierownikiem Katedry Budownictwa Wiejskiego, 1953-1968 profesorem Politechniki Krakowskiej i kierownikiem Katedry Projektowania Budowli Wiejskich; początkowo profesor kontraktowy, od 1954 nadzwyczajny, od 1965 zwyczajny. Na Politechnice Krakowskiej pełnił funkcję prodziekana Wydziału Architektury (1953-1955). Od 1968 był profesorem Wyższej Szkoły Inżynierskiej w Koszalinie (późniejszej Politechniki Koszalińskiej), kierował Katedrą Budownictwa Wiejskiego na Wydziale Inżynierii Lądowej i Sanitarnej. Prowadził wykłady ponadto na Politechnice Szczecińskiej i Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie. Przeszedł na emeryturę w 1981.
Członek SARP w 1939 r. we Lwowie i w 1945 r w Krakowie, reaktywowany 1960 r.
Laureat wielu konkursów architektonicznych, m.in. I nagroda w konkursie architektonicznym na cmentarz wojenny w Siekierkach.
Członek i działacz Polskiego Związku Esperantystów. Członek Krakowskiego Towarzystwa Plastyków, Koszalińskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego.
Odznaczenia m.in.: Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Krzyż Zasługi, Medal 10-lecia, Złota Odznaka SARP (1977); tytuły: Zasłużony Nauczyciel PRL, Zasłużony Racjonalizator Produkcji.
Pochowany w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Komunalnym w Koszalinie.
Galeria:
Źródła: