Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej
Stowarzyszenie Architektów Polskich
Zbigniew Rudolf LombarskiBarbara PłatkowskaAleksander LeszczyńskiJerzy KiedoWacław GasińskiWitold Stanisław ArkuszewskiBronisław Piotr DybekJan BoberskiZbigniew WacławekEugeniusz WierzbickiBogusław ChylińskiZbigniew JaroszyńskiMarian NajmowiczBarbara Orzeszek-GajewskaAdam Józef BieńkowskiMarek KilijańczykPiotr ŻwikiewiczIrena KotelaWładysław WoźniakLeszek Stanisław KarczewskiTadeusz WronowskiZbigniew BodakJanusz Marian BielakRomuald GuttWacław Józef Szymon NowakowskiZbigniew Jan BiałkiewiczJacek JanczewskiEdward SułkowskiUrszula ŻbikowskaJan TyrałaJerzy GelbardDaniel KalmusLeonard Maciej KarioAdam Mieczysław KozakiewiczEugeniusz Gracjan GirszewskiJerzy Jan WójcikMieczysław TurskiSeweryn Piotr GrobelnyWacław Leon GłogowskiTadeusz Aleksander MycekZbigniew ŁagockiBogusława MajkaBolesław Mieczysław KsiążekWłodzimierz Marian BartczakWładysław Tadeusz Jarosz
In memoriam - Pamięci Architektów Polskich
Bohdan Szermer
Członek Izby Architektów Rzeczypospolitej Polskiej
Członek Stowarzyszenia Architektów Polskich
Członek Towarzystwa Urbanistów Polskih

arch. Bohdan Szermer

* 18.08.1923, Lwów

† 03.04.2011, Gdańsk

Bohdan Szermer - architekt, urbanista, .
Członek SARP O. Wybrzeże (od 1952). Członek Pomorskiej Okręgowej Izby Architektów RP. Członek TUP.
Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej (1952).

Rzeczoznawca i projektant nowoczesnych, wybiegających w przyszłość rozwiązań komunikacyjnych, służących rozwojowi aglomeracji i portu w Gdyni.

Autor m.in.:
- plan ogólny zagospodarowania przestrzennego zespołu miast Gdynia-Gdańsk (1962) - Nagroda KBUA (1962) I stopnia (z zespołem);
- plan szczegółowy zagospodarowania przestrzennego dzielnicy portowo-przemysłowej Port Północny w Gdańsku - Nagroda Ministra Administracji, Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska II stopnia (1978), z zespołem.

Konkursy m.in.:
- na rozwiązanie komunikacji południowej części Poznania (1961) - wyróżnienie równorzędne (w zespole);
- na projekt koncepcyjny zagospodarowania przestrzennego śródmieścia Malborka (1967) - wyróżnienie II stopnia równorzędne.

Publikacje m.in.:
- Gdańsk rozwój urbanistyczny i architektoniczny - oraz powstanie zespołu Gdańsk-Sopot-Gdynia (1959) współautor Jerzy Stankiewicz.

Przewodniczący OKR SARP (1964-66).

Członek ZG TUP (1969-?). Członek honorowy TUP (1989).

Członek Szarych Szeregów, uczestnik Powstania Warszawskiego ps. "Lwowicz", żołnierz AK w batalionie "Zośka". Członek Koła Gdańsk Okręgu Pomorskiego ŚZŻAK.

Odznaczenia: Krzyż Armii Krajowej, Medal Wojska Polskiego, Warszawski Krzyż Powstańczy, Krzyż Zasługi dla ZHP z rozetą i mieczami, Srebrny i Złoty Krzyż Zasługi, Krzyż Kawaler­ski Orderu Odrodzenia Polski oraz wiele odznak regionalnych i resortowych, m.in. Za zasługi dla Ziemi Gdańskiej i złota odznaka Zasłużony Pracownik Morza, Brązowa Odznaka SARP (2006).

Pochowany na Cmentarzu Centralnym Srebrzysko w Gdańsku (8.04.2011).

 

 

Źródła:

Udostępnij na:
Biogram dodano: 02.12.2011 | Aktualizacja: 18.08.2021, 00:20:29 | Wyświetleń od 01.01.2018 r.: 2175