Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej
Stowarzyszenie Architektów Polskich
Jerzy Władysław SołtanKazimierz MilewskiWaldemar PreisJan KasińskiKazimierz Stanisław KarasińskiTadeusz Zygmunt KunowskiStanisław Michał JankowskiAlicja Teresa NowińskaHenryk BiałobrzeskiJerzy BrandysiewiczRyszard Aleksander GóreckiWłodzimierz WojciechowskiHenryk KaraAlfred PrzybylskiStanisław BieńkuńskiKazimierz KrzywanekMarian LitewkaLucjan JezierskiJan Władysław NowakZbigniew Antoni WzorekEugeniusz MaciejewskiTadeusz Roman ŻurowskiWładysław GrabskiHieronim CichyJan Bolesław BieńkowskiWładysław WalońskiKazimierz BiernackiJerzy FoktJanusz PajączkowskiBohdan Antoni NowakZdzisław MieczkowskiJan BuykoWacław KrzyżanowskiAndrzej Adam FabierkiewiczAleksandra Maria ZamczewskaHenryk HirszenbergJerzy SiennickiZdzisław SikorskiZbigniew GaickiAnna Maria SobolPiotr Leon CzyżewskiHanna Sienkowska-RybińskaFlorian Jan GrzybowskiBohdan BoberskiIrena Bertig
In memoriam - Pamięci Architektów Polskich
Jakub Leon Wujek
Członek Izby Architektów Rzeczypospolitej Polskiej
Członek Stowarzyszenia Architektów Polskich

prof. dr inż. arch. Jakub Leon Wujek

* 15.03.1937, Łódź

† 09.02.2014

Jakub Leon Wujek - architekt, urbanista, wykładowca akademicki.
Członek SARP O. Łódź. Członek Łódzkiej Okręgowej Izby Architektów RP.
Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej (1961). Doktor nauk technicznych (1981). Profesor nadzwyczajny PŁ. Status architekta twórcy (1980).

Projektant w biurze Miastoprojekt Łódź. Zespół autorski z Zdzisławem Lipskim (od 1967) i Jerzym Sadowskim (1967-71).

Autor m.in.:
- Teatr Kameralny na Targu Węglowym w Gdańsku (1965) (współpraca) - autorzy: Daniel Olędzki, Lech Kadłubowski - Nagroda Ministra Kultury i Sztuki II stopnia (1967);
- osiedle Teofilów III w Łodzi - współautorzy: Zdzisław Lipski, Krystyna Greger;
- kościół pw. Najświętszego Sakramentu w Łodzi (1990-2000) - współautor Zdzisław Lipski;
- kościół pw. Wniebowstąpienia Pańskiego w Łodzi (1989-92) - współautor Z. Lipski;
- przebudowa Teatru Dramatycznego w Płocku (2006-07) - współautor Adam Nawrot.

Konkursy m.in.:
- na główne założenia urbanistyczne Sopotu (1960) - współautorzy: Witalis Klepacki, Ryszard Ścigacz, Artur Zajdler, Andrzej Wujek - II wyróżnienie;
- na projekt urbanistyczny ośrodka usługowego na terenie Placu Społecznego we Wrocławiu (1964) - współautorzy: Z. Lipski, Witold Marchwicki - wyróżnienie II stopnia równorzędne;
- na projekt koncepcyjny szczegółowego planu zagospodarowania przestrzennego śródmieścia wraz z centrum usługowo-handlowym miasta Ostrowca Świętokrzyskiego (1965) - współautorzy: Jakub Majerski, Z. Lipski - wyróżnienie II stopnia rónorzędne;
- na projekty typowych kiosków "Ruchu" i typowego pawilonu "Ruchu" (1965) - współautorzy: Sławomir Arabski, W. Marchwicki - wyróżnienie II stopnia równorzędne;
- na koncepcję architektoniczno-urbanistyczną Domu Związków Zawodowych i Placu Zwycięstwa w Łodzi (1965) - współautorzy: Andrzej Szustkiewicz, Janusz Wyżnikiewicz - wyróżnienie równorzędne;
-  na projekt koncepcyjny architektoniczno-urbanistyczny śródmiejskiego ośrodka administracyjno-usługowego "Centrum I" w Bydgoszczy (1966) - współautor Z. Lipski - I nagroda;
- na projekt zagospodarowania przestrzennego rejonu Dworca Wschodniego i dzielnicy mieszkaniowej "Szmulowizna" w Warszawie (1966) - współautor Z. Lipski, współpraca Andrzej Borkowski - III nagroda;
- na projekt dzielnicy mieszkaniowej Górny Taras Rataj w Poznaniu (1970) - współautorzy: Jerzy Sadowski, Z. Lipski, Krystyna Greger - III nagroda równorzędna;
- na zespół mieszkaniowy przyszłości "Osiedle 2000" (1977) - współautorzy: Z. Lipski, Andrzej Owczarek - wyróżnienie specjalne;
- na opracowanie koncepcji przekształceń centralnego fragmentu północnej części śródmieścia Łodzi (1977) - współautorzy: A. Owczarek,  Z. Lipski - wyróżnienie II stopnia równorzędne;
- na opracowanie szkocowej koncepcjizestawu elementów umożliwiających projektowanie mieszkań oraz budynkówi standardowej podstawy do regionalnej modernizacji Fabryki Domów ŁKB - Zachód w Łodzi (1983) - współautorzy:  Z. Lipski, A. Owczarek; współpraca: Zbigniew Palma, Mirosław Błaszczyński, Michał Stasiak - I nagroda;
- na opracowanie koncepcji programowo-przestrzennej i architektonicznej fragmentu śródmieścia Częstochowy i Dzielnicy podjasnogórskiej - I stadium konkursu (1986) - współautorzy: M. Błaszczyński, Z. Lipski, Genadiusz Basłyk - III nagroda;
- na opracowanie koncepcji architektoniczno-funkcjonalnej rozbudowy/nadbudowy budynku Urzędu Marszałkowskiego w Zielonej Górze - współautorzy: A. Nawrot, Piotr Piasecki, Tomasz Pilarczyk - wyróżnienie;
- na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej zagospodarowania pasażu im. Leona Schillera w Łodzi - współpraca: A. Nawrot, P. Piasecki, T. Pilarczyk, Karolina Wierzbicka - wyróżnienie IV stopnia równorzędne.

Członek ZO SARP (1965-67).

Pochowany w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Komunalnym Doły w Łodzi (21.02.2014).

 

Galeria:

Kościół pw. Wniebowstąpienia Pańskiego w Łodzi; fot.: KKK2352, http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Church_Wniebowstapienia_Panskiego_Lodz_Retkinia.jpgKościół pw. Najświętszego Sakramentu w Łodzi; fot.: http://www.najswietszy-sakrament.pl/?p=main&what=10Przebudowa Teatru Dramatycznego w Płocku; fot.: http://teatr.kylos.pl/userfiles/teatr2.jpg

Źródła:

  • fot.: Marek Perepeczo
  • Komunikat SARP 12/1966
Udostępnij na:
Biogram dodano: 15.02.2014 | Aktualizacja: 09.02.2020, 00:25:51 | Wyświetleń od 01.01.2018 r.: 1961