Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej
Stowarzyszenie Architektów Polskich
Aleksandra Janina AugustyniakUrszula Zambrzycka-RzendkowskaJan Krzysztof CichyHenryk Klemens KryśWitold Jan OlejakAdam HauptWacław PisiewiczMarian Feliks KruszyńskiAleksander ZiemkowskiWiesław KaźmierskiTadeusz WróblewskiMarian Adam BajdoMieczysław PiprekEwa Leśniewska-WyrostekStanisław NiczewskiJózef ŻołądkowiczZbigniew NowakowskiLeszek KlausePaweł RaczewWitold StępińskiStefan MikołajewskiStefan ListowskiSzczepan Karol BaumBarbara BrukalskaZbigniew Jerzy WahlJan KnotheAndrzej PopielJózef BalickiSzymon WiesenthalWładysław Jan WołczyńskiAnna Jadwiga PtaszyckaKazimierz SulikowskiHelena ZdonkiewiczLudwika Horwath-GumułowaZdzisław Tadeusz MenhardMaksymilian Jan Stefan KoczurTadeusz Przemysław SzaferStanisław KozielskiWiesław Piotr ŻochowskiZdzisław ŚlęzakHelena Teresa KurmanowiczAleksy RoszkowskiRoland Ryszard KacperskiStanisław HagerKrzysztof Kasperski
In memoriam - Pamięci Architektów Polskich
Jan Dzierżko
Członek Stowarzyszenia Architektów Polskich

arch. Jan Dzierżko

* 20.06.1929, Warszawa

† 16.02.2007

Jan Dzierżko - architekt, sportowiec.
Członek SARP O. Warszawa (1954).
Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej (1953).

Konkursy m.in.:
- na projekt budowy pomnika Obrońców Wybrzeża w Gdańsku (1955) - współautorzy: Alina Szapocznikow, Jerzy Chudzik, Jerzy Czyż, Andrzej Skopiński, Jerzy Zawistowski - I nagroda;
- na projekt ambasady PRL w Pekinie (1955) - wyróżnienie równorzędne;
- na Ludowe Obserwatorium Astronomiczne i Planetarium im. Kopernika w Warszawie (1956) - wyróżnienie I stopnia;
- na opracowanie serii projektów zabudowania zagrody rolnika w woj. białostockim, lubelskim i łódzkim (1959) - III nagroda równorzędna;
- na szkicowy projekt wolnostojącego powtarzalnego pawilonu gastronomicznego "Społem" (1959) - wyróżnienie równorzędne;
- na projekt gmachu Teatru Dramatycznego w Lublinie (1960) - współautor Zbigniew Parandowski - wyróżnienie równorzędne;
- na projekt hotelu Orbis w Zakopanem (1960) - współautor Z. Parandowski - I nagroda;
- na koncepcyjny projekt urbanistyczno-architektonicznyc krytego sztucznego lodowiska w Gdańsku-Oliwie (1963) - współautor Z. Parandowski - wyróżnienie I stopnia równorzędne;
- na projekt koncepcyjny centralnego domu towarowego i baru szybkiej obsługi wraz ze szkicową koncepcją urbanistyczną rejonu ulic Rajskiej i Heweliusza w Gdańsku (1963) - współautorzy:  Z. Parandowski, Stefan Steller - wyróżnienie II stopnia równorzędne;
- na projekt urbanistyczno-architektoniczny budynku administracyjnego Polskich Linii Oceanicznych przy placu Gorkiego oraz jego otoczenia w Gdańsku (1967) - współautorzy: Władysław Jotkiewicz, Wojciech Kowalczyk - wyróżnienie I stopnia;
- na koncepcji urbanistycznej Centrum Pragi (1971) współautorzy: Kazimierz Górski, Adam Horodyski, Marek Młodecki, Krzysztof Pasternak, Tomasz Malinowski  - III nagroda, wyróżnienie III stopnia równorzędne;
- na projekt gmachu PAP i CAF przy pl. Trzech Krzyży w Warszawie - I etap (1972) - współautor W. Kowalczyk - nagroda równorzędna;
- na projekt gmachu Sądu Najwyższego oraz zagospodarowania przestrzennego Pl. Krasińskich w Warszawie (1972) - współautorzy: K. Górski, Z. Parandowski - II nagroda;
- na projekt szczegółowy zagospodarowania przestrzennego Pl. Zwycięstwa w Warszawie (1972) - I wyróżnienie;
- na projekt realizacyjny siedziby Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Warszawie (1973) - współautor  W. Kowalczyk - IV nagroda równorzędna;
- na opracowanie projektu hali sportowo-widowiskowej w Bydgoszczy (1973) - współautor Z. Parandowski - II nagroda;
- na projekt koncepcyjny gmachu Centrum Kongresowego w Warszawie (1973) - współautorzy: K. Górski, Z. Parandowski - wyróżnienie równorzędne;
- na projekt hotelu Lux przy ul. Ossolińskich w Warszawie (1974) - współautorzy: Ewa Parandowska, Z. Parandowski - nagroda;
- na projekt zagospodarowania przestrzennego terenu Cytadeli w Warszawie (1977) - współautor W. Kowalczyk - wyróżnienie I stopnia;
- na projekt zabudowy terenu na wschodniej stronie ul. Marszałkowskiej na odc. Pl. Centralnego "Ściana Wschodnia" w Warszawie (2000) - wyróżnienie II stopnia.

Rzeczoznawca SARP. Skarbnik OW SARP (1969-76).

Żołnierz Szarych Szeregów.

Koszykarz, mistrz brydża sportowego. Honorowy członek KS Polonia Warszawa.

Odznaczenia m.in.: Srebrny Krzyż Zasługi (1974), Srebrna Odznaka SARP (1972).

Pochowany na Cmentarzu Stare Powązki w Warszawie.

 

 

Źródła:

Udostępnij na:
Biogram dodano: 13.03.2012 | Aktualizacja: 15.02.2016, 23:50:41 | Wyświetleń od 01.01.2018 r.: 1300