Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej
Stowarzyszenie Architektów Polskich
Andrzej Wojciech KicińskiHalina Tarsa-ChylińskaZdzisław Jan HryniakWłodzimierz Jan PadlewskiAdam HauptJanusz PawlakBohdan SkłodowskiHenryk PyckaZygmunt KłopockiAndrzej PawlickiJerzy Walerian SkolimowskiAdolf Grzegorz CiborowskiJózef ChmielJarosław GirinMichał WędziagolskiTadeusz Piotr WąsikZenon Marian RemiStefan Władysław Tomasz TomorowiczMarian OsińskiStefan RóżyckiKonstanty OlechnowiczTadeusz SzewczykEustachy Feliks Antoni ChmielewskiZdzisław Bolesław ĆwiklińskiJerzy Maria UllmanJanusz ŚwiątkowskiJanusz PurskiMarian Antoni PospieszalskiAndrzej Michał Kazimierz ZeniukWładysław RydzikJózef HandzelewiczAdam Mieczysław KozakiewiczCezary RodźElżbieta Ciechanowska-ŚcisłoJanusz Michał OstrowskiWiktor JackiewiczJan SiwekWojciech StruzikCzesław Korwin-PiotrowskiStanisław Michał WohnMichał SławińskiFrydolin Ernest SachseTadeusz Aleksander MycekKrzysztof DomaradzkiStanisław Andrzej Tobolczyk
In memoriam - Pamięci Architektów Polskich
Jan Dzierżko
Członek Stowarzyszenia Architektów Polskich

arch. Jan Dzierżko

* 20.06.1929, Warszawa

† 16.02.2007

Jan Dzierżko - architekt, sportowiec.
Członek O. Warszawskiego SARP (1954).
Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej (1953).

Konkursy m.in.:
- na projekt budowy pomnika Obrońców Wybrzeża w Gdańsku (1955) - współautorzy: Alina Szapocznikow, Jerzy Chudzik, Jerzy Czyż, Andrzej Skopiński, Jerzy Zawistowski - I nagroda;
- na projekt ambasady PRL w Pekinie (1955) - wyróżnienie równorzędne;
- na Ludowe Obserwatorium Astronomiczne i Planetarium im. Kopernika w Warszawie (1956) - wyróżnienie I stopnia;
- na opracowanie serii projektów zabudowania zagrody rolnika w woj. białostockim, lubelskim i łódzkim (1959) - III nagroda równorzędna;
- na szkicowy projekt wolnostojącego powtarzalnego pawilonu gastronomicznego "Społem" (1959) - wyróżnienie równorzędne;
​- na opracowanie projektów zabudowania zagrody rolnika (1959) - współautor Zbigniew Parandowski - wyróżnienie II stopnia równorzędne;
- na projekt gmachu Teatru Dramatycznego w Lublinie (1960) - współautor Z. Parandowski - wyróżnienie równorzędne;
- na projekt hotelu Orbis w Zakopanem (1960) - współautor Z. Parandowski - I nagroda;
- na koncepcyjny projekt urbanistyczno-architektonicznyc krytego sztucznego lodowiska w Gdańsku-Oliwie (1963) - współautor Z. Parandowski - wyróżnienie I stopnia równorzędne;
- na projekt koncepcyjny centralnego domu towarowego i baru szybkiej obsługi wraz ze szkicową koncepcją urbanistyczną rejonu ulic Rajskiej i Heweliusza w Gdańsku (1963) - współautorzy:  Z. Parandowski, Stefan Steller - wyróżnienie II stopnia równorzędne;
- na projekt urbanistyczno-architektoniczny budynku administracyjnego Polskich Linii Oceanicznych przy placu Gorkiego oraz jego otoczenia w Gdańsku (1967) - współautorzy: Władysław Jotkiewicz, Wojciech Kowalczyk - wyróżnienie I stopnia;
- na koncepcji urbanistycznej Centrum Pragi (1971) współautorzy: Kazimierz Górski, Adam Horodyski, Marek Młodecki, Krzysztof Pasternak, Tomasz Malinowski  - III nagroda, wyróżnienie III stopnia równorzędne;
- na projekt gmachu PAP i CAF przy pl. Trzech Krzyży w Warszawie - I etap (1972) - współautor W. Kowalczyk - nagroda równorzędna;
- na projekt gmachu Sądu Najwyższego oraz zagospodarowania przestrzennego Pl. Krasińskich w Warszawie (1972) - współautorzy: K. Górski, Z. Parandowski - II nagroda;
- na projekt szczegółowy zagospodarowania przestrzennego Placu Zwycięstwa w Warszawie (1972) - współautorzy: K. Górski, Z. Parandowski - I wyróżnienie równorzędne;
- na projekt realizacyjny siedziby Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Warszawie (1973) - współautor  W. Kowalczyk - IV nagroda równorzędna;
- na opracowanie projektu hali sportowo-widowiskowej w Bydgoszczy (1973) - współautor Z. Parandowski - II nagroda;
- na projekt koncepcyjny gmachu Centrum Kongresowego w Warszawie (1973) - współautorzy: K. Górski, Z. Parandowski - wyróżnienie równorzędne;
- na projekt hotelu Lux przy ul. Ossolińskich w Warszawie (1974) - współautorzy: Ewa Parandowska, Z. Parandowski - nagroda;
- na projekt zagospodarowania przestrzennego terenu Cytadeli w Warszawie (1977) - współautor W. Kowalczyk - wyróżnienie I stopnia;
- na projekt zabudowy terenu na wschodniej stronie ul. Marszałkowskiej na odc. Pl. Centralnego "Ściana Wschodnia" w Warszawie (2000) - wyróżnienie II stopnia.

Rzeczoznawca SARP. Skarbnik OW SARP (1969-76).

Żołnierz Szarych Szeregów.

Koszykarz, mistrz brydża sportowego. Honorowy członek KS Polonia Warszawa.

Odznaczenia m.in.: Srebrny Krzyż Zasługi (1974), Srebrna Odznaka SARP (1972).

Pochowany na Cmentarzu Stare Powązki w Warszawie.

 

 

Źródła:

Udostępnij na:
Biogram dodano: 13.03.2012 | Aktualizacja: 16.02.2021, 00:10:39 | Wyświetleń od 01.01.2018 r.: 1731