Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej
Stowarzyszenie Architektów Polskich
Janina Irena StańkowskaHenryk ToczydłowskiRyszard Piotr LipkowskiJacek BurczynPiotr KaczmarskiAdam HauptBarbara JurlewiczFlorian Stanisław JesionowskiKarol JasieckiMieczysław RekRyszard AdamkiewiczZygmunt KłopockiWłodzimierz StaniszewskiZygmunt WysockiAgnieszka Lubowiecka-MyczkowskaLech Mikołaj KadłubowskiMirosław LeśniewskiGrzegorz FigielJacek KardaszewskiLeopold Witold TaraszkiewiczKazimierz Aleksander SołtykowskiMonika LipczykMarian SkałkowskiStefan Jan WalczyAndrzej CzyżewskiWiktor BalloghZdzisław Szczęsny CelarskiJan TyrałaRomuald Jan GürtlerWojciech JakimowiczAntoni RoguckiZdzisław SikorskiAdam GrzywaRyszard KotwińskiKazimierz Ruciński-NagórnyJan Dudek-KorneckiMarian Kazimierz ZawiłaRudolf Piotr BuchalikWiesław OlszowiczJacek Walenty WłodarczykAleksander KalmusMieczysław Stanisław LutyOlgierd Władysław CzernerMirosław ZałuskiKonrad Jarodzki
In memoriam - Pamięci Architektów Polskich
Janusz Stępkowski
Członek Izby Architektów Rzeczypospolitej Polskiej
Członek Stowarzyszenia Architektów Polskich
Członek Towarzystwa Urbanistów Polskih

dr inż. arch. Janusz Stępkowski

* 11.07.1924, Częstochowa

† 13.03.2018, Warszawa

Janusz Stępkowski - architekt, urbanista, konserwator zabytków, wykładowca akademicki.
​Członek O. Warszawskiego SARP (od 1951). ​​​​​Członek Mazowieckiej Okręgowej Izby Architektów RP. Członek TUP (od 1979).
Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej (1949). Doktor nauk technicznych (1982).

Kierownik pracowni architektonicznej „Muranów” w Warszawie (1951-55). Starszy asystent w Katedrze Projektowania na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej (1951-61). Projektant w Przedsiębiorstwie Państwowym „Pracownie Sztuk Plastycznych” (1953–73). Zastępca głównego architekta województwa warszawskiego (1960-68). Zastępca dyrektora naczelnego Przedsiębiorstwa Państwowego „Pracownie Konserwacji Zabytków” w Warszawie (1973-78). Dyrektor Zespołu Ekspertów Międzyresortowej Komisji ds. Rewaloryzacji Miast i Zespołów Staromiejskich (1978-90). Wykładowca na studium podyplomowym Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej (od 1980). Wykładowca na Politechnice Krakowskiej (od 1984).

Autor m.in.:
- ośrodek wypoczynkowy Komisji Planowania przy Radzie Ministrów nad Zalewem Zegrzyńskim (1964);
- kościół pw. Matki Bożej Królowej Meksyku w Laskach Warszawskich;
- zakład dla niewidomych w Żułowie koło Chełma (1982)
- kosciół pw. Najświętszej Marii Panny Matki Kościoła w Ostrówku k. Tłuszcza (1982-85);
- kościół pw. Narodzenia Pańskiego w Jasienicy k. Tłuszcza;
- kościół pw. św. Brata Alberta w Warszawie (osiedle Wesoła-Zielona) (1984);
- dom parafialny spokojnej starości w Grójcu (1989);
- adaptacja zabytkowego pałacu w Gozdowie k. Kalisza na ośrodek szkoleniowo-wypoczynkowy dla niepełnosprawnych (1998).

Konkursy m.in.:
- na projekt szkicowy typowego lub powtarzalnego Gromadzkiego Domu Kultury (świetlicy) (1956) - współautor Kazimierz Kozłowski - wyróżnienie I stopnia równorzędne;
- na projekt typowych domków jednorodzinnych (1957) - współautor K. Kozłowski - III nagroda;
- na opracowanie serii dwóch szeregowych domków jednorodzinnych dla Warszawy (1958) - współautor K. Kozłowski - wyróżnienie II stopnia równorzędne;
​- na opracowanie projektów zabudowania zagrody rolnika (1959) - współautor Kazimierz Nowak - wyróżnienie II stopnia równorzędne.

Sędzia konkursowy SARP.

Członek TUP (od 1979). Przewodniczący Sekcji Ochrony Środowiska Kulturalnego (1983-95).
Członek Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków (od 1983).
Członek Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków i Miejsc Historycznych (ICOMOS) (od 1985), członek Zarządu Polskiego Komitetu Narodowego (1989-95).
Członek Głównej Komisji Konserwatorskiej (1984–98).
Członek Głównej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej (1986–90).
Członek Komisji Architektoniczno-Artystycznej archidiecezji warszawskiej (od 1984).
Członek Rady Prymasowskiej ds. budowy kościołów Warszawy (od 1991).

Porucznik AK, pseudonim "Czarny", podpułkownik (2008), pułkownik (2013).
Wiceprezes, prezes Rady Federacji Stowarzyszeń Weteranów Walk o Niepodległość RP.

Odznaczenia m.in.: Złoty Krzyż Zasługi (1964), Krzyż Partyzancki (1964), Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1976), srebrny medal Ecclesiae Populoque Servitium Praestanti (1994), Srebrny Krzyż Zasługi z Mieczami (1995), Krzyż Walecznych (1995), Krzyż Armii Krajowej (1996), Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski (2008).​

 

 

Źródła:

Udostępnij na:
Biogram dodano: 19.03.2018 | Aktualizacja: 11.07.2021, 00:11:43 | Wyświetleń od 19.03.2018 r.: 2935