Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej
Stowarzyszenie Architektów Polskich
Wojciech Adam KozłowskiZdzisław HirschAdam HauptAnna GórskaTadeusz Marian JanowskiZygmunt KleyffMariusz Lech ManowieckiWłodzimierz Stefan OpolskiRyszard Aleksander GóreckiTadeusz WoźniakBohdan DamięckiKazimierz GrunaJan Roman FriedelBohdan Stanisław LisowskiWitold Aleksander GłowackiStanisław BędkowskiHelena KurcyuszTadeusz Teodorowicz-TodorowskiZbigniew BelofJadwiga WicińskaRomuald GuttTadeusz GaborJerzy FilińskiBohdan Jan GuerquinTadeusz KościukPiotr NamysłJerzy FoktUrszula ŻbikowskaAntoni Stefan KąsinowskiHenryk Jerzy SchmidtkeZdzisław NiemiatowskiStefan Janusz MüllerDanuta DzierzgowskaKrystyna Wanda LepczakZygmunt MalinowskiMaciej SzymańskiAleksander PlucińskiJanusz Marian KapitońskiMarian SmoniewskiTeresa Maria Kłębkowska-ReńskaJędrzej BadnerAleksander KalmusStefan ManasterskiHenryk MicułaMichał Borowski
In memoriam - Pamięci Architektów Polskich
Jerzy Piątkiewicz
Członek Stowarzyszenia Architektów Polskich

arch. Jerzy Piątkiewicz

* 24.01.1912, Stanisławów

† 28.09.1976, Szczecin

Jerzy Piątkiewicz - architekt, wykładowca akademicki.
Członek SARP O. Szczecin.
Student Wydziału Architektonicznego Politechniki Lwowskiej. Absolwent Polskiej Szkoły Architektury przy Uniwerytecie w Liverpoolu (1945).

Projektant w CBSiPMB w Szczecinie. Wykładowca na Wydziale Architektury Szkoły Inżynierskiej w Szczecinie (od 1947).

Uczestnik Kampanii Wrześniowej. Żołnierz Armii Polskiej na Zachodzie.

Pochowany na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie.

 

WSPOMNIENIE
Pamięci Kolegi Jerzego Piątkiewicza

Dnia 28 września 1976 roku zmarł w Szczecinie Kolega Jerzy Piątkiewicz. Śmierci tej spodziewaliśmy się, wiedzieliśmy, że nieubłaganie nadejdzie, nie wierzył w nią tylko sam chory, do ostatniej niemal chwili robiący plany na przyszłość.
Urodzony 24 stycznia 1912 roku w Stanisławowie, ukończył tam szkołę średnią, a następnie wstąpił na Wydział Architektury Politechniki Lwowskiej. Powołany do wojska w sierpniu 1939 roku, odbył tułaczą drogę żołnierza bez Ojczyzny, by przez Węgry, Francję, której bronił na froncie, Hiszpanię, dostać się w końcu do Anglii. Kiedy powstała Polska Szkoła Architektury przy Uniwersytecie w Liverpoolu, Kolega Piątkiewicz wznawia przerwane wojną studia, kończąc je w roku 1945. W roku 1947 jest już w Kraju, w Szczecinie, jako jeden z pięciu architektów rozpoczynających tu odbudowę Ziem Odzyskanych. Pracuje jako projektant w CBSiPMB a równocześnie rozpoczyna pracę w Szkole Inżynierskiej, na Wydziale Architektury. Na uczelni tej pracował do ostatnich swoich dni, oceniając już w łóżku, przynoszone Mu przez asystentów projekty i podpisując indeksy.
Był to cichy, skromny człowiek, który nigdy nie zajmował żadnego urzędniczego stanowiska, gdyż Jego miejsce jako architekta, było zawsze przy desce.
Przez prawie 20 lat współpracy z Panem Jerzym (prosił mnie kiedyś, bym tak do Niego mówił) poznałem Go bliżej niż inni i stąd ten szacunek jaki miałem do Niego, jako do człowieka głęboko wierzącego, uczciwego, fachowca o wielkiej pracowitości a równocześnie mimo wielkiej powściągliwości w okazywaniu uczuć, tak życzliwego dla wszystkich, wyrozumiałego i uczynnego.
Zajmował się wieloma dziedzinami, od projektów od projektów o szerokiej tematyce, poprzez wnętrza, meblarstwo i metaloplastykę, aż do liternictwa i reklam świetlnych.
Z takim doświadczeniem i dorobkiem był cenionym przez kolegów i studentów pedagogiem, który uczył w zawodzie architekta tego co umiał a umiał wiele.
Pochowano Go w dniu inauguracji nowego roku akademickiego, byłby to jego 28 rok na Politechnice Szczecińskiej.
Zabrakło zdolnego wykładowcy, ale w naszym pokoju zastawionym stołami i obwieszonym projektami, wśród nas, zabrakło tego cichego Przyjaciela, który potrafił takie miejsce zająć w naszych sercach.

Andrzej Korzeniowski

 

 

Źródła:

  • Komunikant SARP 3/1977
Udostępnij na:
Biogram dodano: 31.12.2015 | Aktualizacja: 28.03.2016, 23:01:38 | Wyświetleń od 01.01.2018 r.: 552