Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej
Stowarzyszenie Architektów Polskich
Tadeusz KowalczykWitold DudziakWłodzimierz Jan PadlewskiŁucja Urszula NatusiewiczManfred PietzJózef JaszuńskiKazimierz SierakowskiJerzy GajewskiJanusz KazubińskiSeweryn JoppAnna Romana LudwikowskaBohdan Petroniusz SamulskiWojciech KowalczykPiotr BiegańskiBranisław GawrylukBarbara GintowtZbigniew GłowackiHenryka Winiecka-KlepaczkoStefan NarębskiWładysław WoźniakTadeusz WronowskiLech ZaleskiAdam WoźniakJanusz KorbelIwona Ewa Kozak-GłowackaMaciej NowickiArkadiusz NowakStanisław ChrabelskiStanisław Emilian MurczyńskiWładysław BorawskiCzesław WegnerJacek Władysław SołtysiakTeodor HoffmannAleksander MakagonMiłosz LipińskiJerzy Ascher (Aszer)Zbigniew StanisławskiJulian LisieckiZenon ŚronWładysław WojciechowskiTeresa Chmura-PełechProt Feliks KomornickiMieczysław Stanisław LutyZbigniew DłużniewskiMarek Pakuła
In memoriam - Pamięci Architektów Polskich
Jerzy Piątkiewicz
Członek Stowarzyszenia Architektów Polskich

arch. Jerzy Piątkiewicz

* 24.01.1912, Stanisławów

† 28.09.1976, Szczecin

Jerzy Piątkiewicz - architekt, wykładowca akademicki.
Członek SARP O. Szczecin.
Student Wydziału Architektonicznego Politechniki Lwowskiej. Absolwent Polskiej Szkoły Architektury przy Uniwerytecie w Liverpoolu (1945).

Projektant w CBSiPMB w Szczecinie. Wykładowca na Wydziale Architektury Szkoły Inżynierskiej w Szczecinie (od 1947).

Uczestnik Kampanii Wrześniowej. Żołnierz Armii Polskiej na Zachodzie.

Pochowany na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie.

 

WSPOMNIENIE
Pamięci Kolegi Jerzego Piątkiewicza

Dnia 28 września 1976 roku zmarł w Szczecinie Kolega Jerzy Piątkiewicz. Śmierci tej spodziewaliśmy się, wiedzieliśmy, że nieubłaganie nadejdzie, nie wierzył w nią tylko sam chory, do ostatniej niemal chwili robiący plany na przyszłość.
Urodzony 24 stycznia 1912 roku w Stanisławowie, ukończył tam szkołę średnią, a następnie wstąpił na Wydział Architektury Politechniki Lwowskiej. Powołany do wojska w sierpniu 1939 roku, odbył tułaczą drogę żołnierza bez Ojczyzny, by przez Węgry, Francję, której bronił na froncie, Hiszpanię, dostać się w końcu do Anglii. Kiedy powstała Polska Szkoła Architektury przy Uniwersytecie w Liverpoolu, Kolega Piątkiewicz wznawia przerwane wojną studia, kończąc je w roku 1945. W roku 1947 jest już w Kraju, w Szczecinie, jako jeden z pięciu architektów rozpoczynających tu odbudowę Ziem Odzyskanych. Pracuje jako projektant w CBSiPMB a równocześnie rozpoczyna pracę w Szkole Inżynierskiej, na Wydziale Architektury. Na uczelni tej pracował do ostatnich swoich dni, oceniając już w łóżku, przynoszone Mu przez asystentów projekty i podpisując indeksy.
Był to cichy, skromny człowiek, który nigdy nie zajmował żadnego urzędniczego stanowiska, gdyż Jego miejsce jako architekta, było zawsze przy desce.
Przez prawie 20 lat współpracy z Panem Jerzym (prosił mnie kiedyś, bym tak do Niego mówił) poznałem Go bliżej niż inni i stąd ten szacunek jaki miałem do Niego, jako do człowieka głęboko wierzącego, uczciwego, fachowca o wielkiej pracowitości a równocześnie mimo wielkiej powściągliwości w okazywaniu uczuć, tak życzliwego dla wszystkich, wyrozumiałego i uczynnego.
Zajmował się wieloma dziedzinami, od projektów od projektów o szerokiej tematyce, poprzez wnętrza, meblarstwo i metaloplastykę, aż do liternictwa i reklam świetlnych.
Z takim doświadczeniem i dorobkiem był cenionym przez kolegów i studentów pedagogiem, który uczył w zawodzie architekta tego co umiał a umiał wiele.
Pochowano Go w dniu inauguracji nowego roku akademickiego, byłby to jego 28 rok na Politechnice Szczecińskiej.
Zabrakło zdolnego wykładowcy, ale w naszym pokoju zastawionym stołami i obwieszonym projektami, wśród nas, zabrakło tego cichego Przyjaciela, który potrafił takie miejsce zająć w naszych sercach.

Andrzej Korzeniowski

 

 

Źródła:

  • Komunikant SARP 3/1977
Udostępnij na:
Biogram dodano: 31.12.2015 | Aktualizacja: 28.03.2016, 23:01:38 | Wyświetleń od 01.01.2018 r.: 488