Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej
Stowarzyszenie Architektów Polskich
Piotr Stanisław SembratAndrzej Józef SkoczekKazimierz CiechanowskiJózef Tadeusz GawłowskiJan Krzysztof CichyAleksander ŚwiecimskiZdzisław Jan HryniakŁucja Urszula NatusiewiczBogusław KarczewskiJerzy TryburskiRyszard AdamkiewiczZygfryd PruchniewskiTadeusz KobylańskiZdzisław JurkiewiczMarian BenkoAdam FalkiewiczKlemens MikułaZygmunt KozdrowiczJan KnotheJan Władysław NowakTadeusz KonopackiWojciech Seweryn KasprzyckiTadeusz Eugeniusz ŁobosStanisław Emilian MurczyńskiJerzy Władysław BaumillerLech Kazimierz KłosiewiczHelena Ewa RozinowiczTadeusz Florentyn ĆwierdzińskiMirosław Leszek HrynkiewiczRobert Jan CelarskiWojciech StudentJan OlszewskiJan Aleksander BagieńskiBohdan Hilary Józef TreterLudwik WojtyczkoZygmunt MalinowskiMaria CichaWojciech Aleksander WolnyDanuta Topczewska-BaranowskaAndrzej MedweckiJerzy KurmanowiczKazimierz BasiakMarian Franciszek KlempBohdan DomańskiJerzy Bogusław Szulc
In memoriam - Pamięci Architektów Polskich
Józef Tadeusz Padlewski

arch. Józef Tadeusz Padlewski

* 01.01.1863, Odessa

† 06.06.1943

Józef Tadeusz Padlewski - architekt, wykładowca akademicki.
Absolwent  Instytutu Inżynierów Cywilnych (1891) i Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu (1895).

Pracownik  Departamentu Handlu i Manufaktur Ministerstwa Finansów w Petersburgu (1894-96). Pracownik w dziale technicznym Zarządu Towarzystwa Kolei Wschodniochińskiej w Petersburgu (1996-~98). Wykładowca rysunku i budownictwa na Politechnice i Instytucie Technologicznym w Petersburgu.

Autor m.in.:
- gmach Stowarzyszenia Ekonomicznego Gwardyjskiego w Petersburgu;
- cerkiew Opieki Najświętszej Bogurodzicy w Petersburgu (1913);
- zabudowania fabryczne w fabryce Lilpopa na Woli w Warszawie.

Konkursy m.in.:
- na projekt domu Towarzystwa Inżynierów Cywilnych w Petersburgu (1901) - I nagroda;
- na projekt willi Sawickiego w Carskim Siole (1904) - II nagroda;
- projekt liceum handlowego w Baku (1904) - współautorzy: Stefan Gałęzowski, Kazimierz Skolimowski - I nagroda;
- projekt szkoły realnej w Wiatce (1904) - współautorzy: S. Gałęzowski, K. Skolimowski - II nagroda;
-  na projekt Instytutu Bakteriologicznego w Moskwie (1909) - II nagroda;
- na projekt cerkwi domowej przy Instytucie Politechnicznym w Petersburgu (1911) - I nagroda;
- na projekt gmachu Pierwszego Rosyjskiego Towarzystwa Ubezpieczeniowego w Moskwie (1911) - III nagroda;
- na projekt gmachu Petersburskiego Towarzystwa Ubezpieczeń w Petersburgu (1911) - II nagroda;
- kamienica czynszowa F. Krauskopfa i F. Uthemanna w Petersburgu (1913) - III nagroda.

Członek Petersburskiego Towarzystwa Architektów. Członek Towarzystwa Inżynierów Cywilnych w Petersburgu.

Zmarł.

Ojciec architekta Włodzimierza Padlewskiego (1904-2007). Stryj studenta WAPW Jerzego Padlewskiego (1913-1943).

 

 

Źródła:

Lista strat architektów polskich w II wojnie światowej »

Udostępnij na:
Biogram dodano: 21.04.2019 | Aktualizacja: 01.01.2021, 00:44:59 | Wyświetleń od 01.01.2018 r.: 443