Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej
Stowarzyszenie Architektów Polskich
Jerzy ŻmijowskiWacław BulzackiMichał Tadeusz WitwickiZygmunt KleyffHieronim ŚwierczyńskiWaldemar Jerzy DziakJanusz WojciechowskiWalenty ZaborowskiPiotr TurczynowiczTadeusz Władysław LepczakKazimierz BrzuszkiewiczEugeniusz WierzbickiBohdan GniewiewskiHanna Adamczewska-WejchertAdam Józef BieńkowskiJanusz GospodarekBranisław GawrylukPaweł RaczewWiktor TołkinJanusz Franciszek GągałaZbigniew GrudzińskiStanisław BrukalskiRudolf Franciszek ŚmiałowskiAlfons Edwin PinnoTadeusz Roman ŻurowskiJan DąbrowskiMaciej Tadeusz ChrzanowskiWładysław JastrzębskiRomuald Jan GürtlerWitold EysymontStanisław Ignacy KnoblochStanisława NowickaWłodzimierz PiątekArtur Werner OdrosekWojciech StruzikRoman BielskiMarian SmoniewskiJacek Walenty WłodarczykJerzy GrabowskiJacek RzadkoszMarian Franciszek KlempIrena BertigLeszek Adam KołaczJakub DonajZdzisław Kuhl
In memoriam - Pamięci Architektów Polskich
Józef Zbigniew Polak
Członek Izby Architektów Rzeczypospolitej Polskiej
Członek Stowarzyszenia Architektów Polskich

arch. Józef Zbigniew Polak

* 25.05.1923, Łomża

† 22.09.2021, Warszawa

Józef Zbigniew Polak - architekt, malarz, wykładowca akademicki.
Członek O. Warszawskiego SARP (od 1950). Członek Mazowieckiej Okręgowej Izby Architektów RP.
Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej (1949).

Kierownik zespołu architektów i plastyków „Kozia 3” w Warszawie (od 1949).  Kierownik sekcji naukowej na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej w katedrze prof. Bohdana Pniewskiego (1952-57). Wykładowca na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej (1981-86). Projektant w pracowniach projektowych: w  Paryżu (1957), w Brukseli (1959), w Kabulu (1967–70), w Biurze Architekta Miasta w Chicago (1971-74), w Dubaju (1976–77), w Trypolisie (1980-81) i w Karaczi (1982).

Autor m.in.:
- Dom Kultury, ul. Dąbrowskiego, Rzeszów (1958).

Konkursy m.in.:
- na projekt budynku mieszkaniowego wielokondygnacjowego (1954) - II nagroda równorzędna;
- na projekt szkicowy typowego lub powtarzalnego Gromadzkiego Domu Kultury (świetlicy) (1956) - współautor Stanisław Brykalski; współpraca Irena Bartoszewicz - wyróżnienie I stopnia równorzędne; współautorzy: Zofia Zaborowska, I. Bartoszewicz; współpraca Józef Zaborowski - wyróżnienie I stopnia równorzędne; współautorzy: S. Brykalski, I. Bartoszewicz - wyróżnienie I stopnia równorzędne;
- na projekt typowych kin miejskich wolnostojących (1957) - kina małe - współautor Z. Zaborowska; współpraca: S. Brykalski, I. Bartoszewicz - II nagroda; kina duże - współautor Sławomir Czajkowski; współpraca: S. Brykalski, Hanka Gutkiewicz - III nagroda równorzędna;
- na projekt typowego wielokondygnacyjnego budynku mieszkalnego (met. przemysł.) (1957) - współautorzy: Jerzy Cygan, Stanisław Wiland, Mieczysław Krwawicz, S. Brykalski, Janusz Łukawski, Stanisław Sadłowski, Witold Kaczanowski; współpraca: Z. Zaborowska, I. Bartoszewicz, Grażyna Dudzińska, Maria Brzęcka, Jerzy Walentowicz - wyróżnienie równorzędne;
- na projekt typowego budynku szkolnego dla Warszawy (1957) - współautorzy: S. Brykalski, Z. Zaborowska, I. Bartoszewicz - wyróżnienie II stopnia równorzędne;
- na projekt zabudowy terenu na wschodniej stronie ul. Marszałkowskiej na odcinku Placu Centralnego "Ściana Wschodnia" w Warszawie (1958) - współautorzy: S. CzajkowskiHenryk FreyM. Krwawicz, Michał Ochnio; współpraca: Henryka MalikS. Brykalski, Janusz Kolasiński, Ryszard Łosik, Eleonora Taras - II nagroda równorzędna;
- na projekt koncepcyjny zagospodarowania przestrzennego terenów części zachodniej Osi Saskiej w Warszawie (1961) – współautor Aleksander Kirow; współpraca: I. Bartoszewicz, Czesław Nurkowski, Maria Rędziejowska, J. Walentowicz, Jerzy Rylski, Bernard Koszewski - wyróżnienie II stopnia równorzędne;
- na projekt Dworca Obsługi Miejskiej "LOT" w Warszawie (1962) - współautor Mirosław Jagiełło; współpraca: Jerzy Cyganecki, S. Wiland, Z. Zaborowska-Borkowska, Janusz Regulski, W. Kaczanowski, Stanisław Dzendzel - II nagroda;
- na projekt przebudowy centralnego placu w Tel Aviv-Yafo (1963) - współautorzy: H. Frey, Jerzy Skrzypczak, Zbigniew Pawłowski, Zofia Borkowska - wyróżnienie równorzędne;
- na projekt koncepcyjny budowy gmachu Muzeum Walk Rewolucyjnych i Wyzwoleniowych na placu Zwycięstwa w Warszawie (1967) - współautorzy: Tadeusz Pawluć, J. Skrzypczak; współpraca: Kazimierz Królikowski, J. Cyganecki, J. Walentowicz, Maciej Kwiatkowski - nagroda równorzędna;
- na Ośrodek Kultury w Léopoldville (Kinszasa) w Demokratycznej Republice Konga - I nagroda;
- na centrum Kabulu - I nagroda.

Rzeczoznawca SARP.

Podporucznik AK, pseudonim "Tumry". Uczestnik Powstania Warszawskiego. Żołnierz Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki.

Odznaczenia m.in.: Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari, Srebrny Krzyż Zasługi z Mieczami.

Pochowany na Cmentarzu Bródnowskim w Warszawie (1.10.2021).

 

 

Źródła:

Udostępnij na:
Biogram dodano: 30.09.2021 | Aktualizacja: 30.09.2021, 21:28:11 | Wyświetleń od 30.09.2021 r.: 141