Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej
Stowarzyszenie Architektów Polskich
Tadeusz LechickiJerzy Maria ChylaWitold DudziakMarian LewandowskiJarosław LitkeŁucja Urszula NatusiewiczEligia Maria Wakulicz-DrzewieckaAleksandra Glonke-KudłakStanisław AlbrechtTomasz Piotr MańkowskiZbigniew WeberZbigniew KupiecTomasz ZnojekHenryk CekieraKonstanty KokozowLudomił Klemens GyurkovichPiotr CzermińskiLeszek StudnickiMarek Stefan UciechowskiAleksander KodelskiWacław PiaseckiAnna Jadwiga PtaszyckaMarian SpychalskiLucjan KorngoldJerzy Stanisław HawrotZdzisław MachowinaTadeusz Przemysław SzaferJacek JanczewskiEdward SułkowskiHenryk GoldbergHenryk HirszenbergKonstanty Sylwin JakimowiczAdolf Abraham SiódmakZbigniew OdrzywolskiWiesław Julian GruszkowskiEugeniusz Gracjan GirszewskiAndrzej Michał MarkowskiTadeusz Henryk DerlatkaTadeusz NoworytaJerzy KiełekHanna HaberJerzy Eligiusz GłówczewskiWacław Władysław JaciowJózef PawlickiLeon Kopkowicz
In memoriam - Pamięci Architektów Polskich
Leonard Tomaszewski
Członek Stowarzyszenia Architektów Polskich
Członek Towarzystwa Urbanistów Polskih

arch. Leonard Tomaszewski

* 27.05.1899

† 30.11.1972, Warszawa

Leonard Tomaszewski - architekt, urbanista, wykładowca akademicki.
Członek O. Warszawskiego SARP. Członek TUP.
Absolwent Wydziału Inżynierii w Sankt Petersburgu (1916). Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej (1929).

Kierownik Referatu Biura Planu Regionalnego Warszawy (1930-34). Kierownik Działu Urbanistyki Związku Miast (1934-39). Kierownik Pracowni Urbanistycznej w Poznaniu (1945-48), Kierownik Pracowni Miastoprojekt-Stolica w Warszawie (od 1948). Adiunkt w Katedrze Urbanistyki Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej.

Autor m.in.:
- Morski Instytut Rybacki w Gdyni - współautor Juliusz Żakowski.

Konkursy m.in.:
- na projekt gmachu Szkoły Nauk Politycznych w Warszawie (1926) - zakup;
- na projekty typów mieszkań w domach czterokondygnacyjnych przy zabudowaniu nowych dzielnic miasta w Warszawie (1929) - współautor Antoni Kowalski - II nagroda równorzędna;
- na rozplanowanie terenów Pola Mokotowskiego i Folwarku Rakowiec wraz z przyległymi terenami państwowemi i prywatnemi w Warszawie (1934) - współautor Józef Łowiński - nagroda równorzędna;
- na projekt Muzeum Morskiego w Gdyni (1937) - współautorzy: J. Żakowski, Stanisław Fiszer - nagroda;
- na projekt gmachu Ministerstwa Skarbu w Warszawie (1948) - I nagroda;
- na projekt urządzenia do plakatowania w Warszawie (1948) - współautor Stefan Adamiak - wyróżnienie;
- na ukształtowanie przestrzenne ośrodka uniwersyteckiego w Łodzi (1949) - współautor J. Łowiński - I i II nagroda;
- na projekt Centralnego Placu w Warszawie (1953) - współautorzy: Konstanty Kokozow, Mikołaj Kokozow, J. Łowiński, Jerzy Wasilewski (z zespołem) wyróżnienie równorzędne;
- na projekt stadionu międzydzielnicowego na Pradze w Warszawie (1954) - współautorzy: Danuta Bredy, Julian Brzuchowski, Jan Mariański, J. Łowiński - II nagroda równorzędna;
- na projekt urbanistyczno-architektoniczny fragmentu Śródmieścia Gdańska (1953) - współautorzy: J. Łowiński, Wiesław Nowak, Władysław Strumiłło - wyróżnienie;
- na projekt zabudowy terenu na wschodniej stronie ul. Marszałkowskiej na odcinku Pl. Centralnego "Ściana Wschodnia" w Warszawie (1958) - wyróżnienie II stopnia (współpraca);
- na projekt koncepcyjny urbanistyczno-architektoniczny Placu Wiosny Ludów w Poznaniu (1960) - współautorzy: Stanisław Niewiadomski, W. Strumiłło - wyróżnienie;
- na projekt rozwiązania centrum Płocka (1962) - wyróżnienie II stopnia;
- na projekt koncepcyjny otoczenia dworca Zachodniego w Warszawie (1966) - współautorzy: W. Benedek, S. Niewiadomski - wyróżnienie I stopnia równorzędne;
- na projekt zagospodarowania przestrzennego terenu Cytadeli w Warszawie (1966) - wyróżnienie II stopnia;
- na projekt koncepcyjny zagospodarowania przestrzennego centrum Warszawy (1969) – wyróżnienie III stopnia;
- na projekt zabudowy dzielnicy Czechów w Lublinie (1969) - współautorzy: Jerzy Androsiuk, Stanisław Fijałkowski, Rita Nowakowska, Tadeusz Nowakowski, Zdzisław Lechus - III wyróżnienie równorzędne;
- na projekt koncepcyjny zagospodarowania przestrzennego Centralnego Ośrodka Usługowo-Dyspozycyjnego Wschodniego Rejonu GOP (1973) - współapraca - autorzy:  Ryszard Karłowicz, Zdzisław Knapp - wyróżnienie III stopnia równorzędne.

Autor artykułów w Przeglądzie Budowlanym (przed 1939).

Członek SARP O. Poznań (po 1945). Członek ZO SARP (1945-49).
Członek O. Warszawskiego SARP (po 1949).

Członek TUP (od 1930). Członek honorowy TUP (1963).
Członek Polskiego Towarzystwa Reformy Mieszkaniowej (od 1931).

Odznaczenia m.in.: Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1964).

Pochowany na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

 

 

Źródła:

Udostępnij na:
Biogram dodano: 03.01.2016 | Aktualizacja: 30.11.2020, 00:49:36 | Wyświetleń od 01.01.2018 r.: 1609