Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej
Stowarzyszenie Architektów Polskich
Halina SkibniewskaBronisław Benedykt SekulaJan Stefan ŻochowskiRoman Bogdan ZielińskiWacław FurmańczykJerzy BeutlichTadeusz SpychałaAleksander ZiemkowskiJanusz SzarszewskiKazimierz Jan StamirowskiEwa Leśniewska-WyrostekDobrosław Bruno CzajkaZygmunt Antoni SkibniewskiJerzy WirskiZbigniew WeberMieczysław JanowskiMariusz Krzysztof MulakMirosław LeśniewskiJerzy SamujłłoJan Zdzisław KasprzakMarian OsińskiHenryk MajewskiKrystyna Maria Magdalena Wojdyłło-ZwierzchowskaJadwiga KalmusNatan BorowskiBronisław Władysław Tadeusz Colonna-CzosnowskiMaria Lilien-CzarneckaJerzy SosnkowskiLucjan Teodor SikorskiWładysław Dominik DerdackiStefan Janusz MüllerAntoni PawlućMarian Kazimierz ZawiłaMarian SmoniewskiStanisław PalmeWiesław Tadeusz ŚwitakowskiMarek Mieczysław SędzielskiHanna HaberJacek RzadkoszJerzy Leon TyszkowskiMagdalena MłodzikowskaJanusz BieńkowskiRafał SzarejkoJulian Eugeniusz KulskiMaria Misiągiewicz
In memoriam - Pamięci Architektów Polskich
Leonard Tomaszewski
Członek Stowarzyszenia Architektów Polskich
Członek Towarzystwa Urbanistów Polskih

arch. Leonard Tomaszewski

* 27.05.1899

† 30.11.1972, Warszawa

Leonard Tomaszewski - architekt, urbanista, wykładowca akademicki.
Członek O. Warszawskiego SARP. Członek TUP.
Absolwent Wydziału Inżynierii w Sankt Petersburgu (1916). Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej (1929).

Kierownik Referatu Biura Planu Regionalnego Warszawy (1930-34). Kierownik Działu Urbanistyki Związku Miast (1934-39). Kierownik Pracowni Urbanistycznej w Poznaniu (1945-48), Kierownik Pracowni Miastoprojekt-Stolica w Warszawie (od 1948). Adiunkt w Katedrze Urbanistyki Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej.

Autor m.in.:
- Morski Instytut Rybacki w Gdyni - współautor Juliusz Żakowski.

Konkursy m.in.:
- na projekt gmachu Szkoły Nauk Politycznych w Warszawie (1926) - zakup;
- na projekty typów mieszkań w domach czterokondygnacyjnych przy zabudowaniu nowych dzielnic miasta w Warszawie (1929) - współautor Antoni Kowalski - II nagroda równorzędna;
- na rozplanowanie terenów Pola Mokotowskiego i Folwarku Rakowiec wraz z przyległymi terenami państwowemi i prywatnemi w Warszawie (1934) - współautor Józef Łowiński - nagroda równorzędna;
- na projekt Muzeum Morskiego w Gdyni (1937) - współautorzy: J. Żakowski, Stanisław Fiszer - nagroda;
- na projekt gmachu Ministerstwa Skarbu w Warszawie (1948) - I nagroda;
- na projekt urządzenia do plakatowania w Warszawie (1948) - współautor Stefan Adamiak - wyróżnienie;
- na ukształtowanie przestrzenne ośrodka uniwersyteckiego w Łodzi (1949) - współautor J. Łowiński - I i II nagroda;
- na projekt Centralnego Placu w Warszawie (1953) - współautorzy: Konstanty Kokozow, Mikołaj Kokozow, J. Łowiński, Jerzy Wasilewski (z zespołem) wyróżnienie równorzędne;
- na projekt stadionu międzydzielnicowego na Pradze w Warszawie (1954) - współautorzy: Danuta Bredy, Julian Brzuchowski, Jan Mariański, J. Łowiński - II nagroda równorzędna;
- na projekt urbanistyczno-architektoniczny fragmentu Śródmieścia Gdańska (1953) - współautorzy: J. Łowiński, Wiesław Nowak, Władysław Strumiłło - wyróżnienie;
- na projekt zabudowy terenu na wschodniej stronie ul. Marszałkowskiej na odcinku Pl. Centralnego "Ściana Wschodnia" w Warszawie (1958) - wyróżnienie II stopnia (współpraca);
- na projekt koncepcyjny urbanistyczno-architektoniczny Placu Wiosny Ludów w Poznaniu (1960) - współautorzy: Stanisław Niewiadomski, W. Strumiłło - wyróżnienie;
- na projekt przepraw mostowych przez Wisłę w Warszawie (1961) - współautorzy: J. Łowiński, Bogdan Kuś, Józef Lemański, Wiesław Rososiński, Aleksander Włodarz, Wacław Zalewski + zespół - nagroda równorzędna za przeprawę mostową Łazienkowska, wyróżnienie równorzędne za przeprawę mostową Świętokrzyska;
- na projekt rozwiązania centrum Płocka (1962) - wyróżnienie II stopnia;
- na projekt koncepcyjny otoczenia dworca Zachodniego w Warszawie (1966) - współautorzy: W. Benedek, S. Niewiadomski - wyróżnienie I stopnia równorzędne;
- na projekt zagospodarowania przestrzennego terenu Cytadeli w Warszawie (1966) - wyróżnienie II stopnia;
- na projekt koncepcyjny zagospodarowania przestrzennego centrum Warszawy (1969) – wyróżnienie III stopnia;
- na projekt zabudowy dzielnicy Czechów w Lublinie (1969) - współautorzy: Jerzy Androsiuk, Stanisław Fijałkowski, Rita Nowakowska, Tadeusz Nowakowski, Zdzisław Lechus - III wyróżnienie równorzędne;
- na projekt koncepcyjny zagospodarowania przestrzennego Centralnego Ośrodka Usługowo-Dyspozycyjnego Wschodniego Rejonu GOP (1973) - współapraca - autorzy:  Ryszard Karłowicz, Zdzisław Knapp - wyróżnienie III stopnia równorzędne.

Autor artykułów w Przeglądzie Budowlanym (przed 1939).

Członek SARP O. Poznań (po 1945). Członek ZO SARP (1945-49).
Członek O. Warszawskiego SARP (po 1949).

Członek TUP (od 1930). Członek honorowy TUP (1963).
Członek Polskiego Towarzystwa Reformy Mieszkaniowej (od 1931).

Odznaczenia m.in.: Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1964).

Pochowany na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

 

 

Źródła:

Udostępnij na:
Biogram dodano: 03.01.2016 | Aktualizacja: 30.11.2020, 00:49:36 | Wyświetleń od 01.01.2018 r.: 2015