Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej
Stowarzyszenie Architektów Polskich
Andrzej Maria RzymkowskiStefan Marian KuryłowiczJan Stefan ŻochowskiWłodzimierz PadlewskiMaciej ŁopuszańskiWacław BulzackiFlorian Stanisław JesionowskiJerzy Ładysław GoryckiJan KasińskiKarol Kazimierz OpicZygmunt KleyffAndrzej Leonard NitschStanisław KwaśniewiczLeszek ŻakTadeusz OrgelbrandAndrzej Sławomir PrzybyłDariusz Andrzej LiterskiHenryk KaraMaciej UrbanowskiJan Dominik SmogorzewskiHenryk Mieczysław TchorzewskiKazimierz GrunaZofia Aleksandra Garlińska-HansenZbigniew Andrzej KarpińskiZdzisław KozłowskiWitold StępińskiTadeusz PtaszyckiKazimierz OziewiczJózef BalickiZbigniew BodakJacek SosnowskiHenryk TarkaAdam WoźniakDanuta HahnEdward ModrzejewskiMarian SulikowskiAndrzej Piotr LepczyńskiMaria KurzawaKazimierz Adam SaskiWładysław Jan WołczyńskiIgnacy Felicjan TłoczekAndrzej PajzderskiWacław NowakowskiKazimierz BiernackiJan Buyko
In memoriam - Pamięci Architektów Polskich
Romuald Gutt
Członek Stowarzyszenia Architektów Polskich
Członek Towarzystwa Urbanistów Polskih

prof. arch. Romuald Gutt

* 06.02.1888, Warszawa

† 03.09.1974, Warszawa

Romuald Gutt - architekt, urbanista, wykładowca akademicki.
Członek SARP O. Warszawa. Członek TUP.
Absolwent Wyższej Szkoły Technicznej w Winterthur (Szwajcaria) (1908). Profesor Politechniki Warszawskiej. Profesor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Dziekan Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej (1947).

Autor m.in.:
- Hotel Oficerski, Pl. Inwalidów, Warszawa (1922-25);
- Szkoła Nauk Politycznych, ul. Wawelska 50, Warszawa (1926-32);
- dom biurowy Polskiej Spółki Wytworów Chemicznych Roche S.A., ul. Rakowiecka 19, Warszawa (1926);
- Warszawska Szkoła Pielęgniarstwa, ul. Koszykowa 78, Warszawa (1927–28);
- dom własny, ul. Hoene-Wrońskiego 5, Warszawa (1928);
- Gimnazjum Żeńskie Fundacji im. Wandy z Possetów Szachtmajerowej (obecnie Urząd Dzielnicy Ochota m.st. Warszawy), ul. Białobrzeska 44, Warszawa (1931-33);
- budynek poczty, pl. Gdański, Ciechocinek (1932-34);
- kamienica Instytutu Społecznego, Aleja Niepodległości 161, Warszawa, (1933-35);
- Kamienica Towarzystwa Budopol, Aleja Niepodległości 163, Warszawa (1935-36);
- Gmach Związku Ubezpieczeń Pracowników Umysłowych, ul. Czerniakowska 231, Warszawa (1935) - współautor Józef Jankowski;
- willa, ul. Buska 9, Warszawa (1936);
- willa Z. Łazarskiego, ul. Łowicka 39A, Warszawa - współautor Alina Scholtz;
- willa, ul. Kielecka 33A, Warszawa (1937?) - współautor A. Scholtz;
- kamienica, ul. Asnyka 2, Warszawa;
- Główny Urząd Statystyczny, Aleja Niepodległości 208, Warszawa (1948-51) - współautorzy: Tadeusz Kobylański, Maria Markiewicz, Aleksander Markiewicz, Halina Skibniewska, Zbigniew Wasiutyński;
- gmach Wydziału Geologii Uniwersytetu Warszawskiego, ul. Żwirki i Wigury 93, Warszawa (1954-60);
- Ambasada Chińska w Warszawie (1958) - współautorzy: Tadeusz Zieliński, Aleksander Kobzdej, Michał Glinka, Michał Gutt - nagroda KUA I stopnia (1958);
- kompozycja przestrzenno-ogrodowa Ambasady Chińskiej w Warszawie (1960) - współautorzy: A. Scholtzówna, T. Zieliński - nagroda KBUA I stopnia (1960);
- dom wielorodzinny SM Nauczycielska, ul. Matejki 4, Warszawa (1966-67) - współautor T. Zieliński.

Konkursy m.in.:
- na zagrodę włościańską (1914) – I i II nagroda (zagroda mniejsza), I i II nagroda (zagroda większa);
- na plan regulacyjny Dzielnicy Staromiejskiej i Powiśla między mostami Kierbedzia i kolejowym w Warszawie (1916) - I nagroda;
- na remizę straży ogniowej (1916) - II nagroda (remiza dla wsi);
- na projekt kapliczki na pamiątkę bitwy pod Ostrołęką (1917) - II nagroda
- na projekt rozplanowania i parcelacji dzielnicy Powiśle przy wiadukcie Poniatowskiego w Warszawie (1917) - II nagroda;
- na projekt gmachu Szkoły Nauk Politycznych w Warszawie (1926) - I nagroda;
- na projekt zabudowy mieszkaniowej spółdzielni "Jedność" - placu przy ul. Filtrowej/Suchej w Warszawie (1926) - III nagroda;
- na szkicowy projekt gmachu Zakładu Ubezpieczeń Pracowników Umysłowych przy zbiegu ulic Czerniakowskiej, Książęcej i Rozbrat w Warszawie (1928) - współautor J. Jankowski - I nagroda i realizacja;
- na projekt szkicowy gmachu Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej w Warszawie (1946) - I nagroda;
- na regulacje Pl. Zwycięstwa i terenów Osi Saskiej oraz szkicowy projekt Domu Wojska Polskiego w Warszawie (1947) – praca zarekomendowana do dalszego opracowania;
- na projekt gmachu Głównego Urzędu Statystycznego w Warszawie (1948) - I nagroda;
- na rozwiązanie Placu Zamkowego, Starego i Nowego Miasta w Warszawie (Zamek Warszawski) (1954) - II nagroda równorzędna;
- na założenia projektowe i szkic koncepcyjny zagospodarowania przestrzennego Centralnego Ogrodu Botanicznego i Ośrodka Wczasów Świątecznych i Skansenu w Powsinie (1963) - nagroda równorzędna;
- na projekt architektoniczny zapory wodnej na rzece Dunajcu w Niedzicy (1966) - współautorzy: Janusz Kowalewski, A. Scholtzówna; współpraca Alicja Lewandowska - wyróżnienie I stopnia równorzędne.

Laureat Honorowej Nagrody SARP (1966).

Członek Rady SARP (1957-?).

Członek Honorowy TUP.

Pochowany na Cmentarzu Stare Powązki w Warszawie.

 

 

Galeria:

Hotel oficerski w Warszawie; fot.: http://wczorajidzis.blogspot.com/2010/01/plac-inwalidow.htmlSzkoła Nauk Politycznych w Warszawie; fot.: http://fotopolska.eu/Warszawa/b82823,Krajowa_Szkola_Administracji_Publicznej.html?f=442429-fotoBiurowiec Polskiej Spółki Wytworów Chemicznych ROCHE S.A. (2009); fot.: http://warszawawobiektywie.waw.pl/2010/08/byla-ambasada-bedzie-biurowiec/Warszawska Szkoła Pielęgniarstwa (1929); fot.: http://warszawa.fotopolska.eu/442317,foto.html?o=b3598&p=1

Źródła:

Udostępnij na:
Biogram dodano: 05.01.2016 | Aktualizacja: 03.09.2016, 00:22:26 | Wyświetleń od 01.01.2018 r.: 55