Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej
Stowarzyszenie Architektów Polskich
Lidia Aleksandra TryburskaPiotr KucielAndrzej WalickiStanisław KondarewiczMaciej GintowtAnna Waga-PopieluchHenryk MarcinkowskiJan KasińskiMagdalena Łozińska-RóżakHieronim ŚwierczyńskiJacek MermonWojciech ZaleskiJerzy SuchanowStanisław RyniakJerzy MroczkowskiZbigniew NowakowskiHenryka ZielińskaBarbara Bojanowska-ZiemskaStanisław DziekanowskiJanusz Przemysław LisekJerzy OssowiczJerzy Walerian SkolimowskiAlicja MamontZdzisław MączeńskiStanisław MajkaJózef ChmielStanisław DziewulskiKlemens MikułaWacław TomaszewskiKrzysztof Michał StrebeykoEdward ModrzejewskiIwona Ewa Kozak-GłowackaRyszard WróblewskiAleksander Franciszek KrólHanka Ludmiła ZaniewskaFeliks Augustyn PtaszyńskiJerzy MüllerTadeusz GuzikZdzisław Tadeusz MenhardBenedykt WojtkowskiKazimierz BiernackiJerzy ZaleśnyEdward SułkowskiWiesław KempkaMarek Krystek
In memoriam - Pamięci Architektów Polskich
Romuald Welder
Członek Stowarzyszenia Architektów Polskich

arch. Romuald Welder

* 02.10.1932, Warszawa

† 19.12.1996

Romuald Welder - architekt.
Członek SARP O. Warszawa (od 1955).
Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej (1954).

Autor m.in.:
- zespół osiedli Stegny w Warszawie (1972) - główny projektant - współautorzy: Jadwiga Grębecka i Jan Szpakowicz;
- osiedle Gocław-Lotnisko w Warszawie (1972) - w zespole: Tadeusz Mrówczyński (generalny projektant), Alina Kołaczkowska, Alicja Lewandowska, Teresa Nieupokojew, Barbara Popielawska, Jerzy Złotowski - Nagroda Sześcianu (1976);
- Curtis Plaza w Warszawie - współautor Mirosław Kartowicz - nagroda za Najlepszą Budowę Roku 1992.

Konkursy m.in.:
- na Ludowe Obserwatorium Astronomiczne i Planetarium im. Kopernika w Warszawie (1956) - wyróżnienie II stopnia;
- na projekt zabudowy terenu na wschodniej stronie ul. Marszałkowskiej na odc. Pl. Centralnego "Ściana Wschodnia" w Warszawie (1958) - współautorzy: Stefan Putowski, J. Chyrosz, Krzysztof Łukasiewicz, Maria Krystyna Rudzińska, współpraca: T. Kalinowski, Ewa Łukasiewicz - III nagroda równorzędna;
- na projekt centrum Pragi (1958) - współautorzy: Barbara Kuszel, M. Rudzińska, współpraca: B. Brodowski, D. Gacek, T. Jankowska, Tadeusz Kalinowski, D. Wołłk, Jacek Chyrosz - V nagroda;
- na projekt kościoła parafialnego w Nowych Tychach (1958) - współautor Stefan Maciąg - III wyróżnienie;
- na projekt Pomnika Bohaterów Warszawy - (1959) - współautor Franciszek Habdas - II wyróżnienie;
- na projekt koncepcyjny urbanistyczno-architektoniczny Placu Wiosny Ludów w Poznaniu (1960) - współautorzy: S. Putowski, M. Rudzińska + zespół - wyróżnienie równorzędne;
- na zagospodarowanie Wzgórza Zamkowego w Kielcach (1961) - wyróżnienie;
- na projekt koncepcyjny dzielnicy "Bródno" w Warszawie (1961) - współautorzy: Stefan PutowskiM. Rudzińska- IV nagroda;
- na projekt koncepcyjny zagospodarowania przestrzennego terenów części zachodniej Osi Saskiej w Warszawie (1961) - wyróżnienie II stopnia;
- na projekt koncepcyjny otoczenia dworca Zachodniego w Warszawie (1966) - współautorzy: Daniel Arendt, Grażyna Wierusz-Martusewicz - wyróżnienie I stopnia równorzędne;
- na opracowanie zagospodarowania przestrzennego ośrodka handlowo-usługowego dzielnicy Bródno w Warszawie (1967) - I nagroda;
- na koncepcję ukształtowania przestrzenne centrum usługowego dzielnicy Mokotów w Warszawie (1970) - wyróżnienie I stopnia i III stopnia (współpraca).

 

 

 

Galeria:

Curtis Plaza; fot.: http://www.beta.architektura.warszawa.sarp.org.pl/obiekt/curtis_plaza,436

Źródła:

Udostępnij na:
Biogram dodano: 22.07.2012 | Aktualizacja: 19.12.2016, 00:20:32