Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej
Stowarzyszenie Architektów Polskich
Zdzisław Jan HryniakBolesław SkrzybalskiBogusław KarczewskiBarbara Małgorzata WawrzyniakKarol Kazimierz OpicArkadiusz WojciechowskiMariusz Lech ManowieckiZofia DziewulskaKrystyna Zuzanna Postawka-BarskaAdam FalkiewiczLech Mikołaj KadłubowskiMirosław LeśniewskiTadeusz RembiesaBrunon Jan DudzińskiMirosław HolewińskiBolesław GągalskiMarian OsińskiEdmund FrąckiewiczBarbara KulikowskaTeodor Bursze SrMaciej Tadeusz ChrzanowskiZofia ChmielewskaMirosław Wacław RybakBenedykt WojtkowskiStanisław KozielskiJerzy WesołowskiZbigniew MaleszewskiAndrzej GalarJan KlukowskiRudolf ŚwierczyńskiBernard CoftaLeszek FilarLech Kazimierz WesołowskiRyszard KotwińskiFranciszek MorawskiStanisław Bronisław NiemczykRoman FilipowiczFlorian Jan GrzybowskiMaria Apolonia KlajborStanisław JuchnowiczElżbieta ChyczewskaJerzy Bogusław SzulcZygmunt SchmidtMarek Wacław JanowskiLeon Świętocki
In memoriam - Pamięci Architektów Polskich
Romuald Welder
Członek Stowarzyszenia Architektów Polskich
Członek Towarzystwa Urbanistów Polskih

arch. Romuald Welder

* 02.10.1932, Warszawa

† 19.12.1996

Romuald Welder - architekt, urbanista.
Członek O. Warszawskiego SARP (od 1955). Członek TUP.
Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej (1954).

Autor m.in.:
- zespół osiedli Stegny w Warszawie (1972) - główny projektant - współautorzy: Jadwiga Grębecka i Jan Szpakowicz;
- osiedle Gocław-Lotnisko w Warszawie (1972) - w zespole: Tadeusz Mrówczyński (generalny projektant), Alina Kołaczkowska, Alicja Lewandowska, Teresa Nieupokojew, Barbara Popielawska, Jerzy Złotowski - Nagroda Sześcianu (1976);
- Curtis Plaza w Warszawie - współautor Mirosław Kartowicz - nagroda za Najlepszą Budowę Roku 1992.

Konkursy m.in.:
- na projekt Ludowego Obserwatorium Astronomicznego i Planetarium im. M. Kopernika w Warszawie (1956) - współautorzy: Jacek Chyrosz, Marek Lechowski, Krzysztof ŁukasiewiczStefan Putowski - wyróżnienie II stopnia równorzędne;
- na projekt zabudowy terenu na wschodniej stronie ul. Marszałkowskiej na odc. Pl. Centralnego "Ściana Wschodnia" w Warszawie (1958) - współautorzy: S. Putowski, J. Chyrosz, K. Łukasiewicz, Maria Krystyna Rudzińska, współpraca: T. Kalinowski, Ewa Łukasiewicz - III nagroda równorzędna;
- na koncepcyjny projekt zagospodarowania przestrzennego centrum Pragi (1958) - współautorzy: Barbara Kuszel, M. Rudzińska, współpraca: B. Brodowski, D. Gacek, T. Jankowska, Tadeusz Kalinowski, D. Wołłk, J. Chyrosz - V nagroda;
- na projekt kościoła parafialnego w Nowych Tychach (1958) - współautor Stefan Maciąg - III wyróżnienie;
- na projekt Pomnika Bohaterów Warszawy (1959) - współautor Franciszek Habdas - wyróżnienie II stopnia równorzędne;
- na projekt koncepcyjny urbanistyczno-architektoniczny Placu Wiosny Ludów w Poznaniu (1960) - współautorzy: S. Putowski, M. Rudzińska + zespół - wyróżnienie równorzędne;
- na zagospodarowanie Wzgórza Zamkowego w Kielcach (1961) - współautorzy: S. Putowski, M. Rudzińska, Janina Skibniewska; współpraca Witold Mieszkowski - wyróżnienie;
- na projekt koncepcyjny dzielnicy "Bródno" w Warszawie (1961) - współautorzy: S. PutowskiM. Rudzińska- IV nagroda;
- na projekt koncepcyjny zagospodarowania przestrzennego terenów części zachodniej Osi Saskiej w Warszawie (1961) – współautor Witold Piasecki; współpraca: Janusz Roszak, Alicja Szwajewska, Barbara Kuszell, Elżbieta Jankowska - wyróżnienie II stopnia równorzędne;
- na projekt koncepcyjny otoczenia dworca Zachodniego w Warszawie (1966) - współautorzy: Daniel Arendt, Grażyna Wierusz-Martusewicz - wyróżnienie I stopnia równorzędne;
- na opracowanie zagospodarowania przestrzennego ośrodka handlowo-usługowego dzielnicy Bródno w Warszawie (1967) - I nagroda;
- na koncepcję ukształtowania przestrzenne centrum usługowego dzielnicy Mokotów w Warszawie (1970) - współautorzy: Oskar R. Hermandez Cabrera, G. Wierusz-Martusewicz - wyróżnienie I stopnia równorzędne; - współpraca - autorzy: S. Putowski, Krystyna Konopkowa; współpraca: G. Martusewicz, Wanda Staniewicz, Romuald Welder - wyróżnienie III stopnia równorzędne;
-  na projekt zagospodarowania przestrzennego śródmieścia Mińska Mazowieckiego (1970) - współautorzy: Jacek Chyrosz, Bohdan Kijowicz, Bogdan  Madejowski - zakup;
- na opracowanie szczegółowego planu zagospodarowania przestrzennego "Ursynowa Północnego" w Warszawie (1971) - współautorzy: E. Jankowska, Zbigniew Juzala, Krzysztof Kubicki, Maciej Mazur - wyróżnienie II stopnia równorzędne.

Odznaczenia m.in.: Brązowa Odznaka SARP (1973).

 

 

Galeria:

Curtis Plaza; fot.: http://www.beta.architektura.warszawa.sarp.org.pl/obiekt/curtis_plaza,436

Źródła:

Udostępnij na:
Biogram dodano: 22.07.2012 | Aktualizacja: 19.12.2020, 00:31:32 | Wyświetleń od 01.01.2018 r.: 2005