Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej
Stowarzyszenie Architektów Polskich
Jerzy Władysław SołtanArseniusz RomanowiczLudomir SłupeczańskiJakub Kosma OlejnikTadeusz ChistowskiKarol Kazimierz OpicKazimierz SierakowskiJacek Marian MissimaJan SpaczyńskiRobert TauszyńskiJacek MayJanusz WolańskiTeresa DymekEmil HolzerJerzy Walerian SkolimowskiJacek Andrzej PleskaczAleksander Marian Korwin-SzymanowskiHenryk CekieraHelena MorsztynkiewiczJanusz SzablowskiFeliks Władysław HaczewskiTadeusz SzewczykSzymon Piotr SyrkusAndrzej CzyżewskiJerzy ChorzewskiBronisław Władysław Tadeusz Colonna-CzosnowskiZygmunt Tadeusz GawlikJacek Antoni MichalskiWojciech Franciszek OrlikRobert Jan CelarskiWitold WyszyńskiKlemens Ludwik Adam Hełm-PirgoZdzisław KłodkowskiBogusław JaskułowskiKrzysztof ŁukasiewiczTadeusz Jan MiazekKazimierz RechowiczLeopold ChyczewskiBronisław DobrzeleckiZygmunt SkupniewiczHenryk MicułaNatan GrabieZenon NasterskiEdmund CierniakStanisław Tomaszek
In memoriam - Pamięci Architektów Polskich
Ryszard Fedorowski
Członek Stowarzyszenia Architektów Polskich

arch. Ryszard Fedorowski

* 19.02.1939, Lwów

† 27.06.1992, Warszawa

Ryszard Fedorowski - architekt.
Członek O. Warszawskiego SARP (od 1968).
Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej (1967).

Konkursy m.in.:
- na zagospodarowanie Osiedla Szwoleżerów oraz urbanistyczne rozwiązanie wschodniego obszaru Osi Stanisławowskiej w Warszawie (1965) - wspólautor Józef Łowiński (z zespołem) - wyróżnienie III stopnia równorzędne;
- na projekt pomnika Powstańców Śląskich (1965) - współautorzy: Henryk Borys, J. Łowiński, Ewa Olszewska-Borys, Marta Wędrowska - II nagroda;
- na projekt typowych pawilonów handlowych Spółdzielni Inwalidów (1965) – współautorzy: Zdzisław Jońca, Wojciech Hawryłkiewicz - wyróżnienie II stopnia równorzędne;
- na projekty typowych kiosków "Ruchu" i typowego pawilonu "Ruchu" (1965) - współautorzy: Krystyna Kęsicka, Anna Lisiecka, Józef Ząbecki - zakup I stopnia równorzędny;
- na projekt architektoniczny zapory wodnej na rzece Dunajcu w Niedzicy (1966) - współautorzy: J. Łowiński, Szymon Koszel, Witold Markiewicz - wyróżnienie I stopnia;
- na projekt zagospodarowania przestrzennego rejonu Dworca Wschodniego i dzielnicy mieszkaniowej „Szmulowizna” w Warszawie (1966) - współautorzy: Joanna Gucewicz, J. Łowiński, Anna Łowińska-Fedorowska, Małgorzata Łowińska-Kazubowska - wyróżnienie II stopnia rónorzędne;
- na projekt dzielnicy mieszkaniowej "Zachód" w Stargardzie Szczecińskim (1969) - współautorzy: A. Łowińska-Fedorowska, Anatol Zaniewski, Mieczysław Zaroń - wyróżnienie I stopnia równorzędne;
- na projekt zagospodarowania przestrzennego śródmieścia Mińska Mazowieckiego (1970) - współautorzy: A. Łowińska-Fedorowska, J. Łowiński, M. Zaroń - wyróżnienie II stopnia równorzędne;
- na projekt architektoniczno-urbanistyczny centrum dzielnicy Bałuty w Łodzi (1970) - współautorzy: A. Fedorowska, M. Zaroń, E. Sawicka - wyróżnienie częściowe równorzędne;
- na projekt koncepcji dalszej przebudowy śródmieścia Katowic (1971) - współautorzy: A. Fedorowska, Jerzy Kuźmienko, Andrzej Czapski, Eugeniusz Kosiacki - nagroda równorzędna;
- na studium programowo-przestrzenne Powiśla Środkowego jako części Śródmieścia Funkcjonalnego Warszawy (1973) współautorzy: Ludomir Słupeczański, Grzegorz Winczewski, Joanna Chałupka - III nagroda równorzędna;
- na projekt koncepcyjny zagospodarowania przestrzennego Centralnego Ośrodka Usługowo-Dyspozycyjnego Wschodniego Rejonu GOP (1973) - współautorzy: A. Fedorowska, L. Słupeczański, J. Kuźmienko - wyróżnienie III stopnia równorzędne;
- na opracowanie koncepcji dzielnicy mieszkaniowej Czuby w Lublinie (1973) - współautorzy: A. Fedorowska, Wojciech Jankowski, J. Chałupka, G. Winczewski - wyróżnienie III stopnia;
- na opracowanie koncepcji programowo-przestrzennej i technicznej osiedla przemysłowego Tarchomin w Warszawie (1974) - współautorzy: Jerzy Androsiuk, W. Jankowski, Marek Świerczyński; współpraca: Krzysztof Kakowski, Barbara Andruszewicz, L. Słupeczański, Mirosław Miruć, Waldemar Szczerba, Jacek Szyndler - I nagroda;
- na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej śródmieścia północnej dzielnicy mieszkaniowej "Henryków" w Warszawie (1987) - współautorzy: A. Fedorowska, Grzegorz Sterniński; współpraca: L. Słupeczański, Joanna Kempińska, Wiesława Kropielnicka-Krzepińska, Ewa Peryt - III nagroda;
- na opracowanie projektu koncepcyjnego urbanistyczno-architektonicznego centrum dzielnicy Mokotów w Warszawie (1987)- wyróżnienie I stopnia.

Członek ZO SARP (1973-76).

Pochowany na Cmentarzu Północnym w Warszawie.

 

 

Źródła:

Udostępnij na:
Biogram dodano: 25.12.2012 | Aktualizacja: 19.02.2021, 00:12:56 | Wyświetleń od 01.01.2018 r.: 1704