Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej
Stowarzyszenie Architektów Polskich
Rafał Paweł KostrzewaJan PrzewłockiTeresa SrokaZdzisław Piotr LipskiMarian LewandowskiKrystyna Wacława KlementTadeusz NowakowskiMarian GabryśJan BoberskiStefan Piotr Du ChateauZbigniew Marian IhnatowiczTeodor Bursze JrJanusz GrobeckiZygmunt LitwinowiczJuliusz JaśkiewiczMieczysław Stanisław KupczykStanisław DziekanowskiHelena LierschRoman HordyńskiJerzy Andrzej NowakowskiZdzisław KozłowskiStanisław Baltazar BrukalskiJanusz JerkaMichał Marian BuszekWojciech G. LeśnikowskiZenon Marian RemiZbigniew Jerzy WahlCzesław GawdzikZbigniew BelofJózef RomaszkiewiczKrzysztof Michał StrebeykoZbigniew Marian KaweckiJerzy Adam StajudaDamian BruessauWładysław WalońskiWiktor BalloghAnna TarnawskaAdolf Abraham SiódmakWaldemar GrendaPiotr Wojciech JurkiewiczOdo Józef LitawskiAnna Derecka-BarszczyńskaLeopold ChyczewskiSylwester PotockiAndrzej Maria Stanisław Sierakowski
In memoriam - Pamięci Architektów Polskich
Stanisław Płoski
Członek Stowarzyszenia Architektów Polskich

arch. Stanisław Płoski

* 03.05.1901, Purzyce-Trojany

† 26.09.1968, Warszawa

Stanisław Płoski - architekt.
Członek O. Warszawskiego SARP.
Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej (1928).

Autor m.in.:
- restauracja Zdroju Królewskiego (Stanisława Augusta) w Warszawie (1932-33) - współautor Andrzej Węgrzecki;
- budynek biurowy POLSKAROB, ul. Korzeniowskiego 8/10, Gdynia (1934-35) - współautor Kazimierz Krzyżanowski;
- Dom Marynarza Szwedzkiego, ul. Jana z Kolna 25, Gdynia (1935-36);
- Szkoła Państwowych Ośrodków Maszynowych i Spółdzielni Produkcyjnych (obecnie SGGW), ul. Nowoursynowska 166 w Warszawie (1949-56) - w zespole Stefana Tworkowskiego;
- zespół zabudowy Pl. Żołnierza Polskiego w Szczecinie (1965-70) - współautorzy: Teodor Bursze jr, Alina Supińska-BurszeRoman Szymborskii.

Konkursy m.in.:
- na gmach Poselstwa Polskiego w Sofii (1928) - współautorzy: Jan Graefe, Juliusz Żórawski - nagroda równorzędna;
- na urbanistyczne zagospodarowanie Birsztan (1940) - I nagroda;
- na projekt typowej zagrody dolnośląskiej (1947) - III nagroda równorzędna;
- na opracowanie serii projektów zabudowania zagrody rolnika w woj. białostockim, lubelskim i łódzkim (1959) - współautorzy: Wacław Bulzacki, Antoni Tarczewski - I i III nagroda (równorzędne);
- na projekt Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego na Ursynowie w Warszawie (1960) - współautorzy: Henryk BorowyZbigniew Jaroszyński, A. Kocięcki, Marian Sulikowski, R. Szymborski - praca zakwalifikowana do II etapu projektowania;
- na projekt hotelu Orbis w Zakopanem (1960) - współautorzy:  M. Sulikowski, R. Szymborski, Zbigniew Zagrodzki - II nagroda;
- na projekt koncepcyjny zagospodarowania przestrzennego terenów części zachodniej Osi Saskiej w Warszawie (1961) - współautorzy: M. Sulikowski, R. Szymborski, Lech Kłosiewicz, Hubert Dąbrowski - III nagroda;
- na zespół zabudowy Pl. Żołnierza Polskiego w Szczecinie (1962) - współautorzy: T. Bursze jrA. Supińska-BurszeR. Szymborski;
- na projekt Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego na Ursynowie w Warszawie (1963) - II etap - współautorzy: M. Sulikowski, R. Szymborski - I nagroda;
- na projekt siedziby Nadleśnictwa i Leśnictwa (1964)- współautor W. Bulzacki - wyróżnienie w grupie nadleśniczówek i wyróżnienie II stopnia w grupie leśniczówek.

Uczestnik Kampanii Wrześniowej 1939. Internowany w Bisztanach na Litwie. Jeniec obozu Woldenberg.

Odznaczenia m.in.: Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1964).

Pochowany na cmentarzu na Służewcu w Warszawie.

 

 

Galeria:

Dom Marynarza Szwedzkiego w Gdyni; fot.: Michał Jaworski, http://pl.wikipedia.org/wiki/Dom_Marynarza_Szwedzkiego#mediaviewer/File:Dom_Marynarza_Szwedzkiego.jpgBudynek biurowy POLSKAROB w Gdyni, fot.: Ewa Jaros (czupirek), http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Gdynia,_Korzeniowskiego_8-10_Polskarob.jpg

Źródła:

Udostępnij na:
Biogram dodano: 15.07.2016 | Aktualizacja: 26.09.2019, 00:48:18 | Wyświetleń od 01.01.2018 r.: 1344