Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej
Stowarzyszenie Architektów Polskich
Stanisław Adam PilutKazimierz CiechanowskiWojciech PalkaBarbara Matynia-ŁyżwińskaHenryk ToczydłowskiBogdan Jerzy WedemskiJanusz TwarużekJerzy KoniecznyHieronim ŚwierczyńskiEugeniusz MalinowskiKonrad Bartłomiej ObrębskiPiotr TurczynowiczMaciej WalczakKrystyna Zuzanna Postawka-BarskaAndrzej PrzybylskiTeresa DymekAdam Józef BieńkowskiZbigniew KupiecJarosław GirinJakub Leon WujekTadeusz WronowskiDanuta HahnHenryk GąszewskiZbigniew PawlakWłodzimierz BućDamian BruessauZygmunt Jarosław SieniawskiMarian Antoni PospieszalskiJulian AmbroziewiczCzesław BoratyńskiJózef AwinJerzy FoktHenryk JasieńskiTadeusz LeszczyńskiAndrzej Adam FabierkiewiczDanuta DzierzgowskaLeon DubiejkowskiMedard StadnickiWacław SzpakowskiZbigniew GaickiMieczysław PopielTadeusz Bronisław MulickiAleksander Leszek FrantaLech JakubiakLeopold Chyczewski
In memoriam - Pamięci Architektów Polskich
Stanisław Płoski
Członek Stowarzyszenia Architektów Polskich

arch. Stanisław Płoski

* 03.05.1901, Purzyce-Trojany

† 26.09.1968, Warszawa

Stanisław Płoski - architekt.
Członek SARP O. Warszawa.
Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej (1928).

Autor m.in.:
- restauracja Zdroju Królewskiego (Stanisława Augusta) w Warszawie (1932-33) - współautor Andrzej Węgrzecki;
- budynek biurowy POLSKAROB, ul. Korzeniowskiego 8/10, Gdynia (1934-35) - współautor Kazimierz Krzyżanowski;
- Dom Marynarza Szwedzkiego, ul. Jana z Kolna 25, Gdynia (1935-36);
- Szkoła Państwowych Ośrodków Maszynowych i Spółdzielni Produkcyjnych (obecnie SGGW), ul. Nowoursynowska 166 w Warszawie (1949-56) - w zespole Stefana Tworkowskiego;
- zespół zabudowy Pl. Żołnierza Polskiego w Szczecinie (1965-70) - współautorzy: Teodor Bursze jr, Alina Supińska-BurszeRoman Szymborskii.

Konkursy m.in.:
- na gmach Poselstwa Polskiego w Sofii (1928) - współautorzy: Jan Graefe, Juliusz Żórawski - nagroda równorzędna;
- na urbanistyczne zagospodarowanie Birsztan (1940) - I nagroda;
- na projekt typowej zagrody dolnośląskiej (1947) - III nagroda równorzędna;
- na opracowanie serii projektów zabudowania zagrody rolnika w woj. białostockim, lubelskim i łódzkim (1959) - współautorzy: Wacław Bulzacki, Antoni Tarczewski - I i III nagroda (równorzędne);
- na projekt Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego na Ursynowie w Warszawie (1960) - współautorzy: Henryk BorowyZbigniew Jaroszyński, A. Kocięcki, Marian Sulikowski, R. Szymborski - praca zakwalifikowana do II etapu projektowania;
- na projekt hotelu Orbis w Zakopanem (1960) - współautorzy:  M. Sulikowski, R. Szymborski, Zbigniew Zagrodzki - II nagroda;
- na projekt koncepcyjny zagospodarowania przestrzennego terenów części zachodniej Osi Saskiej w Warszawie (1961) - współautorzy: M. Sulikowski, R. Szymborski, Lech Kłosiewicz, Hubert Dąbrowski - III nagroda;
- na zespół zabudowy Pl. Żołnierza Polskiego w Szczecinie (1962) - współautorzy: T. Bursze jrA. Supińska-BurszeR. Szymborski;
- na projekt Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego na Ursynowie w Warszawie (1963) - II etap - współautorzy: M. Sulikowski, R. Szymborski - I nagroda;
- na projekt siedziby Nadleśnictwa i Leśnictwa (1964)- współautor W. Bulzacki - wyróżnienie w grupie nadleśniczówek i wyróżnienie II stopnia w grupie leśniczówek.

Uczestnik Kampanii Wrześniowej 1939. Internowany w Bisztanach na Litwie. Jeniec obozu Woldenberg.

Odznaczenia m.in.: Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1964).

Pochowany na cmentarzu na Służewcu w Warszawie.

 

 

Zobacz karty obiektów tego architekta:

Galeria:

Dom Marynarza Szwedzkiego w Gdyni; fot.: Michał Jaworski, http://pl.wikipedia.org/wiki/Dom_Marynarza_Szwedzkiego#mediaviewer/File:Dom_Marynarza_Szwedzkiego.jpgBudynek biurowy POLSKAROB w Gdyni, fot.: Ewa Jaros (czupirek), http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Gdynia,_Korzeniowskiego_8-10_Polskarob.jpg

Źródła:

Udostępnij na:
Biogram dodano: 15.07.2016 | Aktualizacja: 26.09.2019, 00:48:18 | Wyświetleń od 01.01.2018 r.: 1067