Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej
Stowarzyszenie Architektów Polskich
Halina SkibniewskaStanisław Kazimierz MedekszaJan KopydłowskiJerzy Jan TomaszewskiAnna CzapskaŁucja Urszula NatusiewiczJulita TurczynowiczRyszard KarłowiczEugeniusz KozincewKazimierz Stanisław KarasińskiBolesław KardaszewskiZbigniew RomanowskiJacek Marian MissimaHalina Zofia UrbanowskaTadeusz WróblewskiWaldemar Stanisław BillewiczMarian RąbekRyszard RysińskiZbigniew Andrzej KarpińskiZygmunt WysockiWitold Jerzy MolickiGrzegorz FigielAdam FołtynMirosław HolewińskiFranciszek KocimskiBolesław Anatol GierychTadeusz BrzozaAdam Stefan KlimekStanisław WąsZdzisław ŚwiątkowskiZbigniew KruszelnickiMaria KurzawaJanusz Andrzej WłodarczykAdam Juraniec-JurewiczJerzy KałahurskiJanusz PurskiMiłosz LipińskiWilhelm MarkiewiczZdzisław Witold StyczeńBernard CoftaAlfred Józef DüntuchZdzisław ŚlęzakJacek WawrzyńskiJan SiwekTadeusz Stryjeński
In memoriam - Pamięci Architektów Polskich
Stefan Bernard Putowski
Członek Stowarzyszenia Architektów Polskich
Członek Towarzystwa Urbanistów Polskih

arch. Stefan Bernard Putowski

* 20.08.1903, Warszawa

† 26.01.1985, Warszawa

Stefan Bernard Putowski - architekt, urbanista.
Członek SARP O. Warszawa. Członek TUP.
Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej (1933).

Autor m.in.:
- Wojskowe Zakłady Graficzne Bellona, ul. Grzybowska 78 w Warszawie (1949-58) - współautorzy: Kazimierz Marczewski i Zygmunt Skibniewski;
- projekt urbanistyczny i nadzór nad realizacją północnego układu obwodnicy wewnętrznej związanej z trasą mostu Gdańskiego w Warszawie - Nagroda I Stopnia KUiA (1959) - w zespole;
- Dom Harcerza, ul. Łazienkowska 7 w Warszawie;
- Zakłady Graficzne "Dom Słowa Polskiego" w Warszawie.

Konkursy m.in.:
- na projekt Domu Harcerza przy ul. Łazienkowskiej/Myśliwieckiej w Warszawie (1933) - współautor Tadeusz Kaszubski - I nagroda;
- na projekt Domu Zdrojowego w Juracie (1935) - współautor T. Kaszubski - II nagroda;
- na projekty domów mieszkalnych Towarzystwa Osiedli Robotniczych TOR w Warszawie (1936) - nagroda z premią;
- na projekt Domu Słowa Polskiego w Warszawie (1947) - praca wybrana do realizacji;
- na projekt Centralnego Placu w Warszawie (1953) - wyróżnienie równorzędne;
- na Ludowe Obserwatorium Astronomiczne i Planetarium im. Kopernika w Warszawie (1956) - wyróżnienie II stopnia;
- na projekt zabudowy terenu na wschodniej stronie ul. Marszałkowskiej na odc. Pl. Centralnego "Ściana Wschodnia" w Warszawie (1958) - współautorzy: Romuald Welder, Jacek Chyrosz, Krzysztof Łukasiewicz, Maria Krystyna Rudzińska, współpraca: T. Kalinowski, Ewa Łukasiewicz - III nagroda równorzędna;
- na projekt koncepcyjny urbanistyczno-architektoniczny Placu Wiosny Ludów w Poznaniu (1960) - współautorzy: M. Rudzińska, R. Welder + zespół - wyróżnienie równorzędne;
- na projekt koncepcyjny dzielnicy "Bródno" w Warszawie (1961) - współautorzy: R. Welder i M. Rudzińska - IV nagroda;
- na projekt koncepcyjny zagospodarowania przestrzennego terenów części zachodniej Osi Saskiej w Warszawie (1961) - II nagroda;
- na zagospodarowanie Wzgórza Zamkowego w Kielcach (1961) - współautorzy: M. Rudzińska, Janina SkibniewskaR. Welder; współpraca Witold Mieszkowski - wyróżnienie;
- na projekt rozwiązania centrum Płocka (1962) - współautor Tadeusz Zieliński - I nagroda;
- na projekt koncepcyjny wielobranżowy Spółdzielczego Osiedla Mieszkaniowego "Niedźwiadek" w Ursusie (1965) - współpraca: Piotr Nagabczyński, Krystyna Rudzińska + zespół - I nagroda;
- na zagospodarowanie Osiedla Szwoleżerów oraz urbanistyczne rozwiązanie wschodniego obszaru Osi Stanisławowskiej w Warszawie (1965) - wyróżnienie III stopnia;
- na projekt zagospodarowania przestrzennego rejonu Dworca Wschodniego i dzielnicy mieszkaniowej „Szmulowizna” w Warszawie (1966) - współautorzy: Krystyna Konopkowa, Irena Poniatowicz, M. Rudzińska - wyróżnienie II stopnia rónorzędne;
- na opracowanie zagospodarowania przestrzennego ośrodka handlowo-usługowego dzielnicy Bródno w Warszawie (1967) - współautorzy: K. Konopkowa, Wanda Staniewicz i R. Welder - I nagroda;
- na opracowanie projektu koncepcyjnego zagospodarowania przestrzennego terenów tzw. Cypla Czerniakowskiego w Warszawie (1967) - współautor K. Konopkowa - wyróżnienie równorzędne;
- na koncepcję ukształtowania przestrzennego centrum usługowego dzielnicy Mokotów w Warszawie (1970) - współautor K. Konopkowa; współpraca: Grażyna Martusewicz, W. Staniewicz, R. Welder -  wyróznie III stopnia równorzędne;
- na plan zagospodarowania przestrzennego przebudowy śródmieścia Pruszkowa (1971) - nagroda;
- na projekt Warszawskiego Zgrupowania Naukowego na Siekierkach w Warszawiewie (1974) - I nagroda równorzędna.

Skarbnik OW SARP (1945-46). Przewodniczący GSK (1972-75). Zastępca przewodniczącego GSK SARP (1961-63). Członek GSK SARP (1975-78).

Członek honorowy TUP (1979).

Odznaczenia m.in.: Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1964), Srebrna Odznaka SARP (1964), Złota Odznaka SARP (1972).

Mąż architektki Jadwigi Putowskiej (1904-1980).

 

 

Galeria:

Kino Moskwa w Warszawie; fot.: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kino_Moskwa_w_Warszawie#/media/File:Kino_Moskwa_w_Warszawie_lata_60.jpg (dostęp 15.07.2017)

Źródła:

Udostępnij na:
Biogram dodano: 01.03.2013 | Aktualizacja: 20.08.2019, 00:22:36 | Wyświetleń od 01.01.2018 r.: 1592