Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej
Stowarzyszenie Architektów Polskich
Marian PotokHenryk Klemens KryśApolinary Jan GałeckiMarek WodniczakJerzy KiedoAndrzej KrzyżańskiJacek Marian MissimaAdam Jan JareckiKazimierz BrzuszkiewiczLidia Śniatycka-OlszewskaJerzy WirskiZygmunt RadzikowskiStanisław MajkaBogusław Ludwik DomaradzkiStanisław WąsDanuta HahnWojciech M. MadeyskiMaciej Tadeusz ChrzanowskiAleksander Franciszek KrólHelena ZdonkiewiczKazimierz Franciszek OstręgaAndrzej PajzderskiMirosław Leszek HrynkiewiczRobert Jan CelarskiAndrzej RomanowiczHenryk Izydor HaberJan JabłońskiZdzisław KłodkowskiAdolf Abraham SiódmakJózef Marian SzostakZdzisław NiemiatowskiAleksander CharłampowiczTadeusz Władysław RutkowskiLeon DubiejkowskiJan KlimaszewskiRoland Ryszard KacperskiZiemowit Stanisław UlatowskiStefan Adolf ReychmanStanisław Franciszek ŁukasiewiczMarek Mieczysław SędzielskiAndrzej Maria Stanisław SierakowskiGrzegorz Paweł CzerwińskiMagdalena MłodzikowskaWojciech Mikołaj ZabłockiAndrzej Żbik
In memoriam - Pamięci Architektów Polskich
Witold Plapis
Członek Stowarzyszenia Architektów Polskich

prof. arch. Witold Plapis

* 05.03.1905, Uzyn (Ukraina)

† 01.12.1968, Warszawa

Witold Plapis - architekt, urbanista, wykładowca akademicki.
​Członek O. Warszawskiego SARP.
Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej (1934). Profesor nadzwyczajny (1955).

Naczelny dyrektor Biura Odbudowy Stolicy (1945-49). Kierownik Zakładu Architektury Krajobrazu Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej (od 1951). Dziekan Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej (1954-57). kierownik Zakładu Środowiska Naturalnego i Kultury Krajobrazu w Instytucie Podstawowych Problemów Planowania Przestrzennego. Członek Rady Naukowej Kampinoskiego Parku Narodowego. Przewodniczący Wojewódzkiej Komisji Ochrony Przyrody.

Prezes SARP (1946-48).

Odznaczenia m.in.: Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Krzyż Zasługi (dwukrotnie), Medal za Warszawę, Medal X-lecia, Złota Odznaka Odbudowy Warszawy, Złota Odznaka SARP (1955).

Pochowany na Cmentarzu Stare Powązki w Warszawie.

 

PAMIĘCI KOL. WITOLDA PLAPISA

Nagle spotkała nas strata zupełnie niespodziewana: zmarł Kolega Witold Plapis, architekt, pedagog, działacz społeczny. Jego poczucie obowiązku i równowaga ducha powodowały, iż w trudnych chwilach odbudowy Jemu powierzano funkcje najbardziej odpowiedzialne. Stale pogłębianej wiedzy i wyjątkowej dobroci zawdzięczał, że stal się z kolei wzorem naukowca i wychowawcy młodzieży.
Już w czasie studiów na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej pracuje przez kilka lat w Zakładzie Architektury Polskiej pod kierunkiem Oskara Sosnowskiego, następnie zaś w pracowni architektonicznej kolegów Lacherta i Szanajcy. W ostatnich latach przedwojennych pracuje samodzielnie oraz w warszawskim Towarzystwie Kredytowym Miejskim. Dopiero jednak lata odbudowy pozwoliły Mu na wykazanie wyjątkowych zdolności zawodowych i organizatorskich.
Od lutego 1945 r. poświęca się prowadzonej w niezmiernie trudnych warunkach inwentaryzacji zniszczeń Warszawy, dając tą drogą realne podstawy dla pierwszego planu generalnego miasta. W ślad za tym przechodzi do tworzenia planu szeroko zakrojonej akcji zalesień na terenie Warszawskiego Zespołu Miejskiego, konkretnie realizowanego na obszarze około 20 tysięcy ha. W latach 1945-49 pełni równocześnie funkcję początkowo zastępcy, następnie naczelnego dyrektora Biura Odbudowy Stolicy.
Biorąc żywy udział w ówczesnej działalności naszego Stowarzyszenia, piastuje w latach 1946-48 stanowisko prezesa SARP.
Stopniowo punkt ciężkości zainteresowań Kolegi Plapisa przesuwa się na pracę dydaktyczną i naukową. Działalność tę rozpoczął już wcześniej, gdyż w 1935 roku został asystentem Adolfa Szyszko Bohusza, zaś po wojnie asystentem i adiunktem w katedrze prowadzonej przez Bohdana Lacherta. Od 1951 roku jest samodzielnym pracownikiem naukowym – kierownikiem Zakładu Architektury Krajobrazu, od 1955 roku – profesorem nadzwyczajnym. W latach l954-57 był dziekanem Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej.
Z właściwą Mu konsekwencją kieruje Zakładem oraz Katedrą. W oparciu o ścisłą współpracę z Polską Akademią Nauk (Zakład Teorii Architektury oraz Sekcja Problemów Zdrowia i Rekreacji w Środowisku Przyrodniczym PAN), a także w kierowanym przez Niego Zakładzie Środowiska Naturalnego i Kultury Krajobrazu w Instytucie Podstawowych Problemów Planowania Przestrzennego doprowadza do druku szeregu publikacji naukowych. Aktywnie uczestniczy W Radzie Naukowej Kampinoskiego Parku Narodowego oraz przewodniczy Wojewódzkiej Komisji Ochrony Przyrody. W oparciu o tę działalność czerpie bogate materiały do tematyki prowadzonych pod Jego kierunkiem prac semestralnych i dyplomowych. Dosłownie do ostatniego dnia troszczy się o sprawy Katedry I o warunki pracy powierzonych Jego pieczy studentów.
Zmarł w dniu 1 grudnia 1968 roku przeżywszy 63 lata.
Kolega Witold Plapis odznaczony był Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi (dwukrotnie), Medalem za Warszawę, Medalem X-lecia i Złotą Odznaką Odbudowy Warszawy.

Stefan Tworkowski (Komunikat SARP, 1968 nr 11)

 

 

Galeria:

Nagrobek Witolda Plapisa na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie; fot.: Krzem Anonim, https://pl.wikipedia.org/wiki/Witold_Plapis#/media/Plik:Witold_Plapis_-_gr%C3%B3b.jpg (dostęp 5.03.2020)

Źródła:

Udostępnij na:
Biogram dodano: 05.01.2017 | Aktualizacja: 05.03.2021, 00:13:27 | Wyświetleń od 01.01.2018 r.: 1792