Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej
Stowarzyszenie Architektów Polskich
Bruno WandtkeStefan Marian KuryłowiczPiotr WichaAndrzej Józef SkoczekMarian Stanisław PietrzakWalerian Wacław WierzchowskiRoman TunikowskiMichał ŁukowskiAdam Leonard GustawMieczysław SamborskiAleksander SzwejkowskiAnna Romana LudwikowskaZbigniew FuińskiZdzisław SkulskiKrystyna Teresa Król-DobrowolskaWojciech Józef PiotrowskiJanusz GospodarekStanisław DziekanowskiMieczysław JanowskiTadeusz RembiesaTadeusz StefańskiHenryk MajewskiJózef WanagJan Bitny-SzlachtaJan DąbrowskiMirosław Wacław RybakWiktor EspenhanNatan BorowskiIwona GoryńskaKrzysztof Stanisław MościbrodaSławomir KublickiZofia StaniszewskaJózef Marian SzostakKrzysztof ŁukasiewiczWiktor JackiewiczKazimierz PigułowskiAntoni PietrasTomasz BugajskiMarian SmoniewskiZbigniew Jan GrządzielaJerzy KiełekZygmunt SkupniewiczMirosław SkorczyńskiKazimierz BasiakKonrad Piotrowski
In memoriam - Pamięci Architektów Polskich
Wojciech Zaleski
Członek Stowarzyszenia Architektów Polskich

arch. Wojciech Zaleski

* 28.04.1926, Sosnowiec

† 30.06.2010, Częstochowa

Wojciech Zaleski - architekt, urbanista, nauczyciel.
Członek SARP O. Częstochowa.
Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej (1952). Status architekta twórcy (1987).

Pracownik Zarządu Miejskiego w Sopocie, Pracowni Konserwacji Zabytków w Gdańsku, projektant w Miastoprojekcie Gdańsk (1952-56). Starszy projektant, nastepnie z-ca dyr. ds. technicznych w Miastoprojekcie Częstochowa (od 1956). Architekt Wojewódzki woj. częstochowskiego (od 1975). Nauczyciel w Policealnym Studium Architektury i Technikum Budowlanym.

Autor m.in.:
- projekty odbudowy obiektów Starego Miasta w Gdańsku - maszkaron z podobizną Wojciecha Zaleskiego na elewacji budynku w pobliżu Zielonej Bramy w Gdańsku;
- osiedle 1000-lecia Zachód w Częstochowie;
- dom towarowy Centrum w Częstochowie;
- budynek administracyjny RUCH w Częstochowie;
- dworzec PKS w Częstochowie (1969-73) - współautor: Maria Markiewicz-Migalska;
- plombowe budynki mieszkalne (ul. Śląska 5, ul. Tuwima) w Częstochowie;
- dom towarowy w Dąbrowie Górniczej (współpraca).

Autor opracowania graficznego przedwojennej panoramy Wilna.

Publikacje:
- "Rozwój urbanistyczny Częstochowy po roku 1945" - rozdział w IV t. Monografii Częstochowy (2007);
- "Działania zbrojne i konspiracja na terenie częstochowskim w latach 1939-1947" - ŚZŻ AK - Okręg Częstochowski - współpraca.

Członek SARP O. Wybrzeże (przed 1956).
Członek SARP O. Katowice (przed 1977).
Członek SARP O. Częstochowa. Pierwszy Prezes ZO SARP (1977-80). Rzeczoznawca SARP.

Żołnierz AK (na Wileńszczyźnie).

Odznaczenia m.in.: Srebrny Krzyż Zasługi (1969), Złoty Krzyż Zasługi.

Pochowany na cmentarzu w Gdańsku-Oliwie (2.07.2010).

 

WSPOMNIENIE

WOJCIECH ZALESKI

Urodzony w 1926 roku w Sosnowcu, lata dziecięce i młodzieńcze spędził wraz z rodziną na Wileńszczyźnie. Szkołę powszechną oraz 3 klasy gimnazjum ukończył w Wilnie. W roku 1941 po zajęciu Wilna przez Niemców, zmuszony był przerwać naukę. Pracował fizycznie angażując się równocześnie w pracę konspiracyjną w Armii Krajowej. W roku 1944 po ustąpieniu Niemców i rozbrojeniu AK został wcielony do Armii Sowieckiej i wywieziony do Kaługi pod Moskwą, gdzie ciężko pracował przy wyrębie lasu. Dzielili z Nim los m.in. znani artyści: Bernard Ładysz (bas), Stanisław Jasiukiewicz (aktor). W 1946 roku wrócił do Polski jako repatriant i zamieszkał wraz z rodziną w Gdańsku Oliwie. Tam też ukończył gimnazjum oraz kurs wstępny Politechniki Gdańskiej. Od 1947 roku kontynuuje naukę na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej, którą ukończył w 1952 roku. Równolegle z nauką pracuje w Zarządzie Miejskim w Sopocie, a następnie w Pracowni Konserwacji Zabytków w Gdańsku i w Miastoprojekcie Gdańsk, gdzie od 1952 roku jest już projektantem. W tym czasie zajmował się projektami odbudowy Starego Miasta. Pamiątką tych czasów jest podobizna – maszkaron (z charakterystyczną czupryną) umieszczony na elewacji budynku w pobliżu Zielonej Bramy.
W 1956 roku ze względów rodzinnych przenosi się do Częstochowy i podejmuje pracę w Miastoprojekcie Częstochowa w charakterze starszego projektanta, awansując następnie na stanowisko zastępcy dyrektora d.s. technicznych. Efektem pracy w Miastoprojekcie jest szereg obiektów urbanistyczno-architektonicznych. Między innymi: Osiedle 1000-lecia Zachód, Dom Towarowy Centrum, budynek administracyjny RUCH, budynki plombowe mieszkalne, np. ul. Śląska 5, ul. Tuwima oraz Dworzec PKS w Częstochowie i Dom Towarowy w Dąbrowie Górniczej (współpraca). W roku 1970, z chwilą powstania województwa częstochowskiego zostaje jego pierwszym Architektem Wojewódzkim. Pod jego kierownictwem powstają pierwsze plany ogólne gmin województwa częstochowskiego. Organizuje również wraz z arch. Marią Pogorzelską ogólnopolski konkurs SARP na Śródmieście Częstochowy. W tym czasie również pełni funkcję pierwszego Prezesa Oddziału SARP w Częstochowie. Poza ww. działalnością prowadzi wykłady w Policealnym Studium Architektury oraz w Technikum Budowlanym.
Za pracę w zawodzie uhonorowany został wieloma odznaczeniami, w tym: Złotym Krzyżem Zasługi.
Zmieniając kolejne miejsca zamieszkania nie zaniedbał kontaktu z ukochanym Wilnem, które odwiedzał regularnie, również w czasie kiedy zdrowie nie akceptowało już tych wypraw. Efektem ich natomiast było znakomite opracowanie graficzne przedwojennej panoramy Wilna. Praca ta była prezentowana w NOT w Częstochowie oraz w Warszawie.
Będąc już na emeryturze podejmuje współpracę w zespole opracowującym Monografię Częstochowy. W tomie IV Monografii wydanym w 2007 roku znajduje się rozdział pt. Rozwój urbanistyczny Częstochowy po roku 1945 – opracowanie: Wojciech Zaleski. Wnosi również znaczny wkład w zebranie i opracowanie materiałów pt. „Działania zbrojne i konspiracja na terenie częstochowskim w latach 1939-1947”. Opracowaniu patronuje Światowy Związek Żołnierzy Okręg Częstochowski.

Odszedł od nas ceniony projektant, wspaniały Kolega, szlachetny, skromny człowiek.

Niech Ci się przyśni Wojtku Ostra Brama, Starówka Gdańska i trochę Częstochowy.

Koleżanki i Koledzy SARP - Oddział w Częstochowie.

 

 

Galeria:

Maszkaron z podobizną W. Zaleskiego - Stare Miasto Gdańsk (fot.: http://gdansk.sarp.org.pl/pliki/171wspomnienie_w_zaleski.pdf)Dom Towarowy Centrum w Częstochowie (fot.: http://fotopolska.eu/178513,foto.html)Dworzec PKS w Częstochowie (fot.: http://fotopolska.eu/237747,foto.html)

Źródła:

Udostępnij na:
Biogram dodano: 06.07.2012 | Aktualizacja: 30.06.2020, 00:22:30 | Wyświetleń od 01.01.2018 r.: 5017