Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej
Stowarzyszenie Architektów Polskich
Stanisław Adam PilutHenryk Jerzy MarconiBronisław Benedykt SekulaJanusz GaworAndrzej Tomasz WolffJan KozubMaria Zbirant-WinnikMieczysław RekHalina Zofia UrbanowskaAndrzej BruszewskiJan Antoni WiduchTadeusz WitkowskiJuliusz JaśkiewiczWojciech KakowskiJerzy OssowiczMarek KilijańczykMieczysław NiemczykWitold MigdałBronisław MeksStanisław BędkowskiHieronim Seweryn BrodniewiczKazimierz NormantFerdynand SkomorowskiAndrzej GrudzińskiTeodor Bursze SrJózef UfnalewskiZdzisław Bolesław ĆwiklińskiLeszek KubiakHenryk LewulisWitold PlapisMiron Augustyn SikorskiWojciech OrlikAndrzej GlazerZenon StępniowskiJerzy Marian DajewskiAnna TarnawskaAleksander KapuścińskiJuliusz KolarzowskiEdward KreislerWaldemar GrendaBogusław JaskułowskiElżbieta Maria Lenkiewicz-SundevallJanusz Michał StomalWładysław Jan Feliks HassmannAlfred Ruebenbauer
In memoriam - Pamięci Architektów Polskich
Zbigniew Jaroszyński
Członek Stowarzyszenia Architektów Polskich

arch. Zbigniew Jaroszyński

* 21.08.1927, Lwów

† 14.02.2010

Zbigniew Jaroszyński - architekt.
Członek SARP O. Warszawa.
Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej (1952).

Autor m.in.:
- osiedle C-1 w Nowej Hucie - współautorzy: Andrzej Uniejewski, Tadeusz Uniejewski, Marian Uramowski, Janusz Ingarden, Marta Ingarden, Stanisław Reński i Ewa Mańkowska;
- szkoła "pawilonowa", ul. Elfów 9, Nowe Tychy (1959) - współautorzy: Tadeusz Stramowski, T. Uniejewski;
- I LO, ul. Korczaka 6, Nowe Tychy (1963).

Konkursy m.in.:
- na sekcje typowe budownictwa mieszkaniowego bezdźwigowego (1955) - współautorzy:  A. Uniejewski, T. Uniejewski, Władysław Rydzik, T. Stramowski, M. Wiączek, Henryk Żukowski, Hanna Łosowska - II nagroda;
- na projekt szkicowy typowego lub powtarzalnego Gromadzkiego Domu Kultury (świetlicy) (1956) - współautorzy: Bogusław Chyliński, Jerzy Dąbrowski - II nagroda, wyróżnienie I stopnia;
- na projekt typowego budynku szkolnego dla Warszawy (1957) - współautorzy: Henryk Borowy, Zygmunt Kwiatkowski - nagroda równorzędna;
- na opracowanie projektu Rozgłosni Polskiego Radia (1958) - współautorzy: H. Borowy, Andrzej Kocięcki, Witold Koźmiński - III nagroda;
- na opracowanie serii projektów zabudowania zagrody rolnika w woj. białostockim, lubelskim i łódzkim (1959) - współautorzy: Jan Laube, Władysław Bacciarelli - III nagroda równorzędna;
- na projekt Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego na Ursynowie w Warszawie (1960) - współautorzy: H. Borowy, A. Kocięcki, Stanisław Płoski, Marian Sulikowski, Roman Szymborski - praca zakwalifikowana do II etapu projektowania;
- na projekt dworca kolejowego stacji Tychy Śródmieście (1960) - współautor Mieczysław Chodaczek - wyróżnienie I stopnia;
- na projekt Dworca Obsługi Miejskiej "LOT" w Warszawie (1962) - współautorzy: H. Borowy, A. Kocięcki, Antoni Sawczuk, współpraca Elżbieta Ignaczewska - I nagroda.

Członek ZO SARP (1961-63).

 

 

Galeria:

Zespół projektantów szkoły eksperymentalnej na Woli, 1958; od lewej Z. Jaroszyński, ?, B. Chyliński, W. Rydzik; fot.: https://www.facebook.com/photo.php?fbid=223855020994205&set=a.222844457761928.54456.206681889378185&type=3&theater

Źródła:

Udostępnij na:
Biogram dodano: 01.12.2012 | Aktualizacja: 14.02.2018, 00:06:40 | Wyświetleń od 01.01.2018 r.: 495