Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej
Stowarzyszenie Architektów Polskich
Stanisław SołowijJan OsmańskiZdzisław Piotr LipskiStefan Tadeusz HołówkoJan Mieczysław SokolskiJanusz TwarużekJerzy StaniszkisMaria Zbirant-WinnikJerzy BuszkiewiczAdam Leonard GustawHenryk GrochulskiTeresa TyszyńskaWłodzimierz GierałtowskiTadeusz Władysław LepczakWacław AndrzejczakTadeusz ZagrodzkiZygmunt FagasKonrad DybaBarbara Bojanowska-ZiemskaKazimierz GrunaAlicja MamontMarian RutkowskiRomuald WirszyłłoZbigniew Jerzy WahlAlfred Ludwik MajewskiMarta KobylańskaMonika LipczykStefan SienickiBogna Jakuszko-KlimczewskaFranciszek EychhornRomuald Leopold PieńkowskiHieronim CichyWojciech Franciszek DuczymińskiLucjan KorngoldJan CieślińskiJanusz ŚwiątkowskiJózef AwinMiron Augustyn SikorskiStanisław KozielskiZbigniew Konrad ParandowskiJan BuykoJózef GierczakAleksander Warteresiewicz-SłoniewskiZbigniew CzechLucjan Michałowski
In memoriam - Pamięci Architektów Polskich
Zbigniew Jaroszyński
Członek Stowarzyszenia Architektów Polskich

arch. Zbigniew Jaroszyński

* 21.08.1927, Lwów

† 14.02.2010

Zbigniew Jaroszyński - architekt.
Członek SARP O. Warszawa.
Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej (1952).

Autor m.in.:
- osiedle C-1 w Nowej Hucie - współautorzy: Andrzej Uniejewski, Tadeusz Uniejewski, Marian Uramowski, Janusz Ingarden, Marta Ingarden, Stanisław Reński i Ewa Mańkowska;
- szkoła "pawilonowa", ul. Elfów 9, Nowe Tychy (1959) - współautorzy: Tadeusz Stramowski, T. Uniejewski;
- I LO, ul. Korczaka 6, Nowe Tychy (1963).

Konkursy m.in.:
- na sekcje typowe budownictwa mieszkaniowego bezdźwigowego (1955) - współautorzy:  A. Uniejewski, T. Uniejewski, Władysław Rydzik, T. Stramowski, M. Wiączek, Henryk Żukowski, Hanna Łosowska - II nagroda;
- na projekt szkicowy typowego lub powtarzalnego Gromadzkiego Domu Kultury (świetlicy) (1956) - współautorzy: Bogusław Chyliński, Jerzy Dąbrowski - II nagroda, wyróżnienie I stopnia;
- na projekt typowego budynku szkolnego dla Warszawy (1957) - współautorzy: Henryk Borowy, Zygmunt Kwiatkowski - nagroda równorzędna;
- na opracowanie projektu Rozgłosni Polskiego Radia (1958) - współautorzy: H. Borowy, Andrzej Kocięcki, Witold Koźmiński - III nagroda;
- na opracowanie serii projektów zabudowania zagrody rolnika w woj. białostockim, lubelskim i łódzkim (1959) - współautorzy: Jan Laube, Władysław Bacciarelli - III nagroda równorzędna;
- na projekt Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego na Ursynowie w Warszawie (1960) - współautorzy: H. Borowy, A. Kocięcki, Stanisław Płoski, Marian Sulikowski, Roman Szymborski - praca zakwalifikowana do II etapu projektowania;
- na projekt dworca kolejowego stacji Tychy Śródmieście (1960) - współautor Mieczysław Chodaczek - wyróżnienie I stopnia;
- na projekt Dworca Obsługi Miejskiej "LOT" w Warszawie (1962) - współautorzy: H. Borowy, A. Kocięcki, Antoni Sawczuk, współpraca Elżbieta Ignaczewska - I nagroda.

Członek ZO SARP (1961-63).

 

 

Galeria:

Zespół projektantów szkoły eksperymentalnej na Woli, 1958; od lewej Z. Jaroszyński, ?, B. Chyliński, W. Rydzik; fot.: https://www.facebook.com/photo.php?fbid=223855020994205&set=a.222844457761928.54456.206681889378185&type=3&theater

Źródła:

Udostępnij na:
Biogram dodano: 01.12.2012 | Aktualizacja: 14.02.2018, 00:06:40 | Wyświetleń od 01.01.2018 r.: 292