Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej
Stowarzyszenie Architektów Polskich
Paweł HandschuhStanisław NiewiadomskiRyszard Zygmunt DąbrowskiHalina Tarsa-ChylińskaBolesław SkrzybalskiAdam EliasiewiczSławomir CzajkowskiJan BoberskiJacek Miłosław MayRyszard Aleksander GóreckiJarosław Zygmunt RakowskiJanusz GospodarekStanisław DziekanowskiWłodzimierz SokołowskiZdzisław MączeńskiZbigniew GłowackiZdzisław KozłowskiJózef ChmielJacek Andrzej PleskaczWładysław WoźniakZbigniew GrudzińskiStanisław BrukalskiHelena SyrkusMariusz Józef WąsikWojciech M. MadeyskiAlfons Edwin PinnoZygmunt MieszkowskiWłodzimierz BućZofia ChmielewskaJerzy Antoni ŻukowskiLucjan Teodor SikorskiAleksander Warteresiewicz-SłoniewskiDyonizy KrzyczkowskiAntoni RoguckiJózef VogtmanStanisław Michał WohnJózef Tadeusz PadlewskiLeopold ChyczewskiMarian KlauseMichał BorowskiKrzysztof Stanisław WizaJerzy Leon TyszkowskiMagdalena MłodzikowskaAndrzej ŻbikIrena Bajerska
In memoriam - Pamięci Architektów Polskich
Zygmunt Waschko
Członek Izby Architektów Rzeczypospolitej Polskiej
Członek Stowarzyszenia Architektów Polskich

arch. Zygmunt Waschko

* 10.08.1925, Poznań

† 05.09.2006, Poznań

Zygmunt Waschko - architekt.
Członek SARP O. Poznań. Członek Wielkopolskiej Okręgowej Izby Architektów RP.
Absolwent Wydziału Architektury Szkoły Inżynierskiej w Poznaniu (1948) i Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej (1954). Status architekta twórcy (1987).

Projektant: Miastoprojektu Poznań (1953-69, 1974-79, 1986-90), Państwowego Biura Projektowo-Inwestycyjnego w Akrze, Ghana (1969-74), Biura Projektowo-Inwestycyjnego Służby Zdrowia w Trypolisie, Libia (1979-85).

Autor m.in.:
- szpital miejski w Bydgoszczy (w zespole);
- szpital psychiatryczny w Akrze - współautor E. Massalska;
- centralna biblioteka uniwersytetu w Akrze (w zespole);
- budynek mieszkalny dla pracowników HCP na Wildzie w Poznaniu;
- zespół handlowo-usługowy "Centrum" w Poznaniu (1968) - współautor Jerzy Liśniewicz - Nagroda II stopnia (1969);
- wieżowiec przy pl. Waryńskiego w Poznaniu - współautor Jan Cieśliński.

Odznaczenia m.in.: Brązowa Odznaka SARP (1958).

Pochowany na Cmentarzu Junikowskim w Poznaniu (12.09.2006).

 

*********************************************************

WSPOMNIENIE O KOLEDZE ZYGMUNCIE WASCHKO

Urodził się 10 sierpnia 1925 roku w Poznaniu. Ojciec Stanisław - profesor Akademii Handlowej, matka Wanda - nauczycielka muzyki. Brat Roman – muzyk o międzynarodowej sławie w dziedzinie muzyki jazzowej. Zygmunt ukończył na tajnych kompletach gimnazjum i liceum im M. Reja w Warszawie w 1944 roku, studia architektoniczne na SI w Poznaniu w 1948 r. i magisterskie na Politechnice Wrocławskiej w 1964 r. Przebieg pracy zawodowej: w l. 1948/49 CBPAiB w Poznaniu, w l. 1949/53 Wojskowa Służba Budowlana przy MON w Warszawie, w l. 1953/69 i 1974/79 Miastoprojekt - Poznań, w l. 1969/74 Państwowe Biuro Projektowo – Inwestycyjne w Akrze – Ghanie, w l. 1979/85 Biuro Projektowo – Inwestycyjne Służby Zdrowia w Trypolisie – Libia. W l. 1986/1990 ponownie w Miastoprojekt Poznań. Członek SARP od 1953 r., był członkiem Zarządu Oddziału w l. 1955/57 i 1959/61. Na wniosek SARP uzyskał w roku 1987 Prawa Twórcy przyznawane przez Ministerstwo Kultury i Sztuki. Jako emeryt wl. 1990/1998 podejmował prace zlecone w ramach CUTOB / PZITB.

Do zrealizowanych projektów należą m.in.: Szpital Miejski w Bydgoszczy ( w zespole), w Poznaniu: budynek administracyjny Zjednoczenia Przemysłu Papierniczego przy ul. Taczaka, rozbudowa Muzeum Rzemiosł Artystycznych ( z K. Jasieckim), budynek mieszkalny dla pracowników Zakładów H. Cegielski przy ul. Prądzyńskiego – Wybickiego, budynek mieszkalno – usługowy dla pracowników poczty przy ul. Głogowskiej ( z A. Hubertem), wieżowiec o konstrukcji stalowej na pętli tramwajowej na ul. Dąbrowskiego ( z J.Cieślińskim i J. Węcławskim), centrum handlowo – usługowe przy ul. Św. Marcin (w zespole), budynek mieszkalno-usługowy przy ul. Słodowej w Krotoszynie; szpital psychiatryczny w Akrze ( z E. Massalską ), Centralna Biblioteka dla Uniwersytetu w Korle–Bu – Akra, projekt zagospodarowania dzielnicy Makola w Akrze ( w zespole), projekt stoisk i aranżacja wnętrz na II Międzynarodowych Targach w Akrze ( w zespole), przebudowa i modernizacja kina „Regal” w Akrze. Z opinii wystawionej przez Prezesa SARP arch. Jana Cieślińskiego wynika: „uczynność, zdyscyplinowanie i przedsiębiorczość, w połączeniu z  dużym doświadczeniem życiowym i zawodowym pozwalają na poparcie tej kandydatury”. Wśród wszechstronnych zainteresowań fachowych wymienione zostały również szpitale w Bydgoszczy i Zielonej Górze (w zespole) i projekt Budowy Muzeum na Wzgórzu Przemysława, wraz z opracowaniem urbanistyki otoczenia. Największą przygodą życiową Zygmunta był 11 letni okres pobytu i pracy w Afryce, szczególnie w Ghanie, a jego zainteresowania lokalnym folklorem zaowocowały bogatym zbiorem sztuki ludowej.

Co powiedzieli o Zygmuncie Jego Przyjaciele, do których telefonowałam, aby zebrać informacje do napisania wspomnień? Stan cywilny od r. 1960: żonaty z Milą zd. Pudelewicz – architektem, ich wspólny – udany projekt: córka Karina, z którą lubił rozmawiać i chodzić na długie leśne spacery z psem. Zygmunt był inteligentny i dowcipny, był dżentelmenem, dobrze wychowany i szlachetny, troskliwy i opiekuńczy. Ostatnie lata Jego życia były trudne i wymagały zmagania się z własną chorobą i opieką nad żoną Milą. Sam o sobie mówił: ”jestem stoikiem i przyjmuję wyzwania losu”.

Zgodnie z Jego życzeniem - odbyła się ceremonia rozsypania prochów na Cmentarzu Junikowskim, w dniu 12 września 2006 roku. Non omnis moriar – żyje w pamięci Koleżanek i Kolegów, z którymi tyle czasu spędził w pracowniach architektonicznych i zaprojektował tyle budynków, żyje w sercach Kariny (która ukończyła studia w Szkole Sztuk Pięknych w Poznaniu) i wnuczki Mileny, żyje w niezatartej pamięci Przyjaciół. Mnie także bardzo brakuje Jego życzliwego spojrzenia i - trafnego wypowiadania się z nutą kpiny - na nurtujące nas problemy, w kontaktach koleżeńskich...

Regina Pawuła-Piwowarczyk

 

 

Galeria:

budynek mieszkalny, pl. Waryńskiego w Poznaniu; fot.: Radomil, http://pl.wikipedia.org/wiki/Zygmunt_Waschko#mediaviewer/Plik:Plac_Wary%C5%84skiego_Pozna%C5%84_RB1.JPGZespół handlowo-usługowy CENTRUM w Poznaniu; fot.: http://pl.wikipedia.org/wiki/Zygmunt_Waschko#mediaviewer/Plik:Alfa_Poznan.jpg

Źródła:

Udostępnij na:
Biogram dodano: 20.03.2012 | Aktualizacja: 05.09.2021, 01:25:57 | Wyświetleń od 01.01.2018 r.: 1691